Foto

Už koncem příštího roku by se mohli senioři z Domova Na Zátiší přestěhovat do nových prostor bývalého internátu SZeŠ. Na archivním snímku jedna z kulturních akcí zdejších seniorů.

 

Přestavba bývalého internátu zemědělské školy by měla začít na jaře příštího roku

Domov pro seniory – 40 nových míst!

RAKOVNÍK. O záměru Středočeského kraje přestavět stávající internát Střední zemědělské školy v Rakovníku na domov pro seniory, jsme již na stránkách Raportu informovali. Nyní dostává nápad náměstka hejtmana a senátora Marcela Chládka reálné obrysy. „Žádostí o umístění do některého z domovů seniorů v okrese Rakovník přibývá, zatím co naplněnost domovů mládeže klesá. Máme v Rakovníku dva, které jsou zaplněny sotva z poloviny. Proto jako ideální vidím sestěhovat studenty do Domova mládeže ISŠ Na Jirkově a internát SZeŠ zrekonstruovat na domov pro seniory,“ zdůvodnil před rokem svůj záměr Marcel Chládek. Stalo se…

Foto

Pavel Jenšovský

 

Velkolepý projekt

„V současné době už je zpracovaný projekt, hotový rozpočet a minulý týden vypsal Středočeský kraj veřejnou soutěž na dodavatele stavby. Přestavbou byl měla vzniknout kapacita 80 lůžek, což je dvojnásobek toho, čím v současné době Domov Na Zátiší disponuje. Většina pokojů bude jednolůžkových, což je dnešní standard a právě takové pokoje jsou i klienty požadované. Samozřejmě nebude chybět sociální zázemí včetně výtahů,“ informuje nás ředitel Domova seniorů Na Zátiší Pavel Jenšovský. Projekt rekonstrukce zpracovala firma Prostor 008. Je na naše poměry vskutku velkolepý a počítá s využitím každého místečka v objektu. Ten nyní disponuje suterénem, přízemím a čtyřmi nadzemními patry. Projděme si nyní dům pěkně od přízemí až po nejvyšší podlaží.

„Kromě stávajícího vchodu bude zhruba v polovině objektu ještě jeden, kterým se bude vcházet do tak zvané obchodní pasáže. Tam se bude nacházet fyzioterapie, zubní pohotovost, lékárna s nočním výdejem léků a kadeřnictví. Vše bude sloužit jak našim klientům, tak i veřejnosti,“ popisuje Pavel Jenšovský s tím, že pasáž bude oddělena od domova seniorů průchodem, takže veřejnost, která bude služeb využívat, bude mít samostatný vchod.

Pokračujme dál. Za vchodem do domova seniorů je vyprojektován malý kiosek s balenými potravinami, kávou a čajem. Bude sloužit nejen klientům domova, ale i návštěvám, které za nimi přijdou a budou chtít posedět na zahradě pod slunečníky. Několik místností bude využito pro kanceláře domova.

Foto

Komplexní přestavbou vznikne z internátu moderní zařízení, kde najde svůj domov 80 seniorů.

 

Kultura bez bariér

V mezipatře se nachází společenský sál, který chce ředitel Jenšovský pravidelně využívat ke kulturním a společenským akcím. „Nejen pro naše klienty, ale i pro širokou veřejnost. Tento záměr nazývám , kultura bez bariér‘. Jde o to, abychom naše klienty dostali i mezi běžnou občanskou veřejnost. Aby se necítili pobytem v domově pro seniory izolovaní. A na druhou stranu, aby si lidé zvenčí zvykli, že polovina návštěvníků kulturních akcí budou senioři a jejich doprovod. Do sálu, který je akusticky perfektní, se vejde 80 – 100 lidí.“ Pan ředitel zde hodlá pořádat nejen koncerty, ale třeba i výstavy a besedy.

Počínaje prvním nadzemním patrem zůstane současná dispozice objektu zachována. Pouze jádro, které bývalo mezi dvěma pokoji, bude zlikvidováno. „Pro naše klienty je malé a nevyužitelné. Místo něj vznikne na jedné straně bezbariérová toaleta a na druhé bezbariérový sprchový kout. Takže vždy dva jednolůžkové pokoje budou mít společné příslušenství. Počítáme s tím, že pokud zde budou ubytovány manželské nebo partnerské dvojice, tak velmi jednoduchou úpravou se dá udělat obytná buňka s vlastním příslušenstvím. Přestěhováním postelí vznikne ložnice a druhá místnost bude sloužit jako obývák,“ popisuje Pavel Jenšovský. Takto budou upravena dvě podlaží. Na každém nebude chybět sesterna a kancelář.

Foto

Tento vchod bude sloužit pouze pro seniory a jejich návštěvy. Uprostřed objektu vznikne druhý, který bude určen také veřejnosti pro vstup do tzv. obchodní pasáže.

 

Stravu zajistí škola

Trošku jiná situace nastane ve třetím podlaží. Tady budou umístěny pokoje s omezeným příslušenstvím. Na jedné straně budou jednolůžkové pokoje, na druhé dvoulůžkové. A hlavně, bude zde centrální koupelna. „Celá řada našich klientů potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu centrální koupelnu. Takže jim bude k dispozici. Toalety bude mít každý pokoj ale vlastní.“

V nejvyšším čtvrtém podlaží budou pokoje intenzivní péče pro klienty, kteří potřebují ošetřovatelskou péči ve větší míře. Na pokojích bude umyvadlo, na patře centrální koupelna. Projekt zde předpokládá pokoje až třílůžkové.

Na každém podlaží, proti schodišti, bude jídelna a výtah na potraviny. Vyvařování bude pro domov zajišťovat kuchyně Střední zemědělské školy, která má dostatečnou kapacitu. Výhodné pro školu je, že kuchařky budou moci být zaměstnané i přes letní prázdniny, neboť budou vařit celoročně. Jídla budou ze školní jídelny dopravována podzemní spojovací chodbou.

Investice za 85 milionů

Vyřešen je i problém s pěti bytovými jednotkami, které se v objektu nacházejí. „Tři byty jsme pronajali jejich stávajícím obyvatelům. Dva zůstávají neobsazené. Jeden z nich po rekonstrukci ještě pronajmeme, druhý – v přízemí – si ponecháme jako služební ubytovnu pro naše zaměstnance, kteří dojíždějí ze vzdálenějších míst a ne vždy se jim vyplatí jezdit každý den domů,“ vysvětluje ředitel.

Atraktivním způsobem budou upraveny také venkovní prostory směrem do Čermákových sadů. Tady by měla vzniknout odpočinková zóna pro klienty. V případě hezkého počasí tam budou moci být převezeni i ležící klienti. Měla by zde vzniknout krytá promenáda, parčík a jezírko obložené kameny. Zahrada by měla mít parkovou úpravu a bude osazena lavičkami. Celá investice, včetně vybavení zařízením, přijde na 85 milionů korun. Většina bude hrazena z evropských peněz (ROP), zbytek dofinancuje Středočeský kraj, který je zřizovatelem domova seniorů. Pokud všechno poběží bez problémů, stavět by se mělo začít na přelomu února a března 2012. Předpokládaná doba rekonstrukce je zhruba 10 měsíců. „Byl bych rád, kdybychom provoz Domova seniorů Rakovník v ulici Fr. Diepolta mohli zahájit do konce roku 2012,“ přeje si Pavel Jenšovský a doplňuje další důležité informace.

Už 120 žádostí

Do nového objektu se přestěhuje celý současný domov Na Zátiší. Jeho 40 klientů doplní dalších čtyři desítky. V současné době je v okrese Rakovník registrováno zhruba 120 žádostí o umístění. Do opuštěného domu na Zátiší by se měla přestěhovat poradna pro mezilidské vztahy, která je ve výpovědi z městského objektu, a vzdělávací institut, jenž nyní sídlí v budově bývalého internátu. Neméně zajímavou informací je, že po spuštění provozu domova seniorů zde vznikne 22 nových pracovních míst, což není pro Rakovník také zanedbatelné. Podle Pavla Jenšovského se už nyní hlásí 60 lidí různých profesí, jako jsou zdravotní sestry, pečovatelky, uklízečky…

Tomáš Bednařík

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.