Ztraceného dědu nalezl vrtulník

RAKOVNICKO. Na první pohled bezpečný sběr klestí v lese u Olešné se ve čtvrtek změnil v několikahodinové drama. Třiaosmdesátiletý muž se cestou k automobilu ztratil. Nejprve po něm tři hodiny pátrala rodina a po neúspěchu se obrátila na policii. Vrtulník s termovizí nakonec nezraněného dědu objevil na okraji lesa nedaleko Červené louky.

Třiaosmdesátiletý muž jel sbírat do lesa klestí společně se svojí o dva roky mladší manželkou. S automobilem zaparkovali na lesním parkovišti při silnici z Rakovníka na Olešnou a vydali se do lesa. Muž se nakonec rozhodl vrátit k vozidlu dříve než manželka. Šel sice napřed, ale když žena k automobilu dorazila, manžela nenašla. Po dlouhých dvou hodinách, kdy se stále nevracel a bylo zřejmé, že zabloudil, zalarmovala rodinu.

"Ve chvíli, kdy se pán rozhodl jít napřed, byl od auta vzdálený asi 200 metrů. Patrně však vyrazil opačným směrem a než si to uvědomil, zabloudil. Rodina nejprve hledala muže sama, když se začalo stmívat, obrátila se v 18.40 hodin jeho sedmačtyřicetiletá dcera na policii s prosbou o pomoc. Do pátrací akce se zapojili všichni ve službě přítomní policisté útvarů okresního ředitelství Rakovník včetně psovodů a strážníků rakovnické městské policie," říká rakovnický policejní mluvčí René Černý.

Kromě pozemních pátracích skupin policisté povolali i vrtulník s termovizí, který po ztraceném dědovi začal pátrat ze vzduchu krátce před 21. hodinou. Naštěstí se ten večer výjimečně netvořila mlha, jinak by vrtulník nemohl vzlétnout. Termovize během letu zachytila několik kontaktů, siluetu lidského těla vyobrazila asi po hodině pátrání.

"Jakmile se navíc posvítilo reflektorem, bylo jisté, že je to on. Ve vrtulníku vypuklo všeobecné nadšení. V tu chvíli jsme však ještě nevěděli, zda muž není zraněný. I když je tamní terén poměrně dost zadrátovaný, rozhodli se piloti po vyhodnocení situace přistát a co nejrychleji zjistit jeho zdravotní stav. Pán byl sice evidentně vysílený a dezorientovaný, jinak byl ale v pořádku," popisuje René Černý.

Dědovi se nakonec podařilo projít celý les až k lokalitě Červená louka. V pátrání velmi pomohlo, že zůstal stát na okraji lesa, neboť mezi stromy by ho termovize tak snadno nezachytila. "Opět se nám potvrdilo, že lidé jsou v podobných případech schopni ujít i takovou vzdálenost, kterou bychom od nich neočekávali," dodává tiskový mluvčí.

"Nikdo z nás nechápe, jak se zrovna v těchto místech mohl ztratit. Na klestí sem s mámou jezdí už tak dvacet let, znají to tam. Nějak se ale zamotal a jak nám vyprávěl, šest hodin bloudil, než narazil na nějakou cestu. Táta nechodí moc dobře, takže jsme se báli, že někde na cestě upadl a nemůže se zvednout. Policie byla perfektní, v pátrání nebyly žádné prodlevy, všichni se moc snažili. Za celou naši rodinu chci všem moc poděkovat," říká Hana Březinová, dcera ztraceného muže.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.