Zruší záchranné prapory?

PRAHA/RAKOVNÍK. Na začátku minulého týdne přinesla média informace, že v rámci armádní reformy, kterou připravila ministryně obrany Vlasta Parkanová, dojde ke zrušení některých vojenských útvarů, zejména pomocných praporů. Mezi těmi, které by měly být zlikvidovány, se objevilo v médiích také jméno 154. záchranného praporu v Rakovníku.

"Provoz pomocných praporů je příliš drahý, musíme ušetřit. Současné pomocné prapory jsou luxusem a budeme je transformovat do menších rot," uvedla Vlasta Parkanová a dodala, že v podstatě nejde o skutečné vojáky, ale pomocníky, kteří nesmějí bojovat.

Její vyjádření vzbudilo ale vlnu nevole nejen mezi opozičními, ale i koaličními politiky. "Vzhledem k tomu, že vojenské záchranné prapory na území Středočeského kraje jsou součástí Integrovaného záchranného systému a existují dlouhodobé úzké vazby mezi krajem, městy a těmito prapory, pokládám za velmi důležité, aby Ministerstvo obrany o svých možných záměrech se zástupci samospráv vážně diskutovalo. Žádnou oficiální písemnou informaci Ministerstva obrany ČR ohledně další existence vojenských záchranných praporů kraj dosud neobdržel," reagoval hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) a doplnil, že s nasazením těchto sil se počítá v krizovém plánu kraje a potřebnost záchranných praporů se ukázala i při povodních před pěti lety. "Proto jsem se obrátil přímo na ministryni obrany, požádal ji o podrobné informace a o schůzku, při níž by bylo možné o případném záměru ministerstva diskutovat," dodal hejtman.

O vyjádření jsme požádali také velitele 154. záchranného praporu v Rakovníku pplk. Pavla Grunda. Ten prostřednictvím tiskové mluvčí útvaru Aleny Hrdličkové uvedl: "Novou koncepci armády, kterou veřejnosti představilo Ministerstvo obrany ČR, samozřejmě sledujeme, jelikož se týká i záchranného praporu Rakovník. Koncepce neprošla schvalovacím řízením a tedy není stále rozhodnuto. Jediné, co mohu sdělit, je vstřícný postoj hejtmana Středočeského kraje a veřejnosti, která se zajímá o situaci záchranných praporů. Co v této chvíli mohu potvrdit je skutečnost, že vojáci záchranného praporu Rakovník byli, jsou a vždy budou připraveni na pomoc občanům České republiky."

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.