Parkovacímu systému vyprší pětileté povolení

Zmizí budka ze zákostelí?

RAKOVNÍK. Město Rakovník zahájilo řízení, v němž se rozhodne o dalším osudu parkovacího systému na Husově náměstí. Systém závora-výběrčí budka byl povolen na pět let a tato lhůta letos vyprší.

Ve čtvrtek se sešly dotčené orgány přímo u výběrčí budky v zákostelí. Výsledek místního šetření zatím město k dispozici nemá. „Čekali jsme na vyjádření památkářů. Výstup budeme mít hotový v průběhu tohoto týdne,“ říká tiskový mluvčí města Jan Polák.

Jak se nám podařilo zjistit, jednoznačně zamítavé stanovisko má k současnému systému dopravní inspektorát. „Máme jedno z nejhezčích náměstí a dobrovolně si z něj děláme parkoviště. Tolik aut by na náměstí být nemělo, není na takový provoz stavěné. Denně sem vjíždí až 1600 aut. To je hrozné číslo,“ přibližuje Ladislav Heller z dopravního inspektorátu. Dopravním policistům vadí i to, jak bývá v dopravní špičce kvůli frontě u závory zablokovaná křižovatka u soudu a také to, jak současný systém znepříjemňuje život obyvatelům v Palackého ulici: „Lidé si k nám chodí stěžovat, proč s tím něco neuděláme, že se tam kvůli závoře nedá žít. A o větrání v létě ani nemluvím.“ Jako vhodnější řešení vidí dopravka parkovací automaty, nebo nejlépe vjezd na náměstí omezit a povolit ho jen dopravní obsluze, obyvatelům domů a lidem jedoucím k lékaři.

K šetření byli přizváni také hasiči. „Nám současný systém nevadí. Jednotka v případě výjezdu jezdí na náměstí Trojanovou ulicí. Je tam sice jednosměrka, ale my jako složka IZS v protisměru jet můžeme,“ říká velitel rakovnické stanice Hasičského záchranného sboru Karel Jelínek.

Zatímco závora ztěžuje životní podmínky obyvatelům v Palackého ulici, výběrčí budka je komplikací především pro gymnázium a mateřskou školu V Hradbách. Je obtěžuje zhoršenou kvalitou ovzduší. „Už jsme si zvykli, že neotvíráme okna na silnici, ale větráme okny do dvora. Výfukové plyny ze stojících aut nám samozřejmě vadí. A nejen to, budka je ošklivá, něco takového nemá v historickém centru co dělat,“ říká ředitelka 1. MŠ Rakovník Marta Tichá.

Také památkáři mají k výběrčí budce pochopitelné výhrady. Na druhou stranu jsou však s její současnou podobou smířenější, než kdyby ji nahradila zděná stavba s pevnými základy. „Současná budka se nám v zákostelí nezamlouvá, ale z památkového hlediska je přijatelnější než stavba, na níž má město projekt. Buňka je totiž kdykoli přemístitelná. V našem stanovisku jsme se vyjádřili, že souhlasíme s jejím ponecháním, avšak maximálně na další tři roky,“ přibližuje památkářka Eva Volfová a dodává, že věří, že za tři roky se radnice usnese na vhodnějším řešení systému parkování. Pro památkáře jím je zavedení parkovacích automatů. Nejsou ostatně jediní, kdo je vnímá jako mnohem vhodnější.

Vedení radnice má na existenci výběrčí budky protichůdné názory. Zatímco starosta Zdeněk Nejdl patří k jejím zastáncům, místostarosta Jan Švácha zahrnul její odstranění do svého volebního programu.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.