Pokud nedají všichni zahrádkáři 400 Kč za metr, bude se kácet a stavět

Zeleň na sídlišti nahradí domky?

RAKOVNÍK. Začlenění firmy Rako do náruče nadnárodní společnosti Lasselsberger přináší městu další problém. Kromě areálu TJ Tatran se výrobce obkladového materiálu hodlá zbavit i dalšího nevýrobního majetku, a tak přišly na řadu také zahrádky mezi bytovkami sídliště Šamotka. Odpočinková zóna sloužila ve většině případů přímo obyvatelům bytů. Prostřednictvím realitní kanceláře se nyní dozvěděli, že si dosud pronajaté zahrádky mohou koupit. Věc má však několik háčků. Metr stojí 400 Kč a koupit musí všech třicet majitelů. Pokud ne, bude celá lokalita prodána firmě, která mezi bytovkami postaví rodinné domky! Obyvatelé Šamotky jsou zděšeni.

"Bydlím tady skoro 50 let, k bytu je 200 metrů zahrádky, na které relaxuji. Mám za ni dát 90 tisíc. Budiž. Ale jsou tady důchodci, kteří na to nemají. Ve fabrice dřeli celý život, celý život zahrádku opatrovali, a teď o ni mají přijít. Jenže s nimi i ti, kteří by pozemek koupit chtěli. Je to hrozná situace," řekl nám jeden z obyvatel sídliště Ing. Josef Olláry.

Ollárymu vadí nátlakový způsob, jakým se prodej provádí. a pak samozřejmě cena, která je podstatně vyšší, než v jiných lokalitách na území města. "Nedávno se prodávaly byty, lidi se vydali z peněz. Zatímco Královské město Rakovník prodává pozemky zahrádkářům za 50 Kč, po nás chtějí peněz jako za stavební parcelu. Navíc je tu podmínka, aby zahrádky byly koupeny všechny. To je nereálné. Vše nasvědčuje tomu, jakoby už někdo předem rozhodl. Existuje studie, podle níž tady má místo zahrádek stát deset rodinných domků. Takže my se z bytů budeme dívat na domky, a lidé z domků zase na nás. Tvář sídliště se změní k nepoznání. Zničíme to místo i dalším generacím jednou pro vždy. s tím nemohu souhlasit, proto jsem se rozhodl, že se pokusím bojovat," přiznává Olláry.

"Je mi to strašně líto, ale tolik peněz nemám," přidává se další obyvatelka Eva Jordáková. "Je divné, že zahrádky prodávají jako stavební parcely, což není pravda. Bydlím tu už 40 let, je to naše zázemí. Ale 80 tisíc mi připadá vydřidušství, nemám je, musela bych si je půjčit, přitom není naděje, že bych to mohla za stejné prostředky někdy později prodat. Všude se zahrádky prodávají za 50 Kč za metr. Jsme z toho úplně vynervovaní," dodává Jordáková.

Podobný názor má i Alena Šneberková. "Muž je po těžkých operacích, takže už nemůžeme nikam cestovat, jsme pořád jenom tady. Je to jediná rekreace, co máme. Za 80 tisíc si to ale rozhodně nemůžeme dovolit. Jsme důchodci, máme vlastně před kremací, takže nemá smysl, abychom se zadlužovali. Původně nám pan Kraus říkal, že usiluje, aby to bylo pod 100 Kč. i to by ještě bylo únosné. Ale za těchto podmínek to nechce nikdo."

Podobný názor mají vedle důchodců i obyvatelé výdělečně činní. "Cena je přemrštěná. Za zahrádku je to moc peněz. a jestli tu budou stavět baráky, tak jaká tu bude ekologie? Jak to tady bude vypadat? Bydlím v přízemí a budu celý život koukat do zdi," obává se Zdeněk Černý.

Protože v místě je velké množství zeleně, napadá nás, že jedinou záchranou obyvatel by mohl být odbor životního prostředí. Bohužel i tady budou mít uživatelé zahrádek smůlu. "Územní plán je příliš obecný. v případě sídliště Šamotka je celé území vyznačené jako plocha pro bydlení. Zeleň, která tu je, může být v případě výstavby vykácena s tím, že náš odbor pouze nařídí náhradní výsadbu," sděluje vedoucí odboru ŽP RNDr. Alena Škoudlínová. Jediné řešení, které by přicházelo v úvahu, by byla změna územního plánu ve prospěch zeleně. Otázkou zůstává, zda je taková změna proveditelná v potřebném časovém horizontu.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.