Senát vyslechl 10 svědků, dva poslal domů a odročil na 21. srpen

Zdeněk Nejdl před soudem

RAKOVNÍK. Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl čelí obžalobě za zneužití pravomoci veřejného činitele. Ve středu 9. července ho senát Okresního soudu v Rakovníku vyslechl a po něm dalších deset svědků. Líčení, v němž soudce Stanislav Kos šetřil otázkami a většinou odkazoval na policejní výslechy, bylo po dvou a půl hodinách odročeno na 21. srpna.

Státní zástupce přednesl obžalobu. Podle ní měl starosta Rakovníka v roce 2004 zneužít svoji pravomoc, když rozhodl, že MŠ Průběžná nemá požadovat od občanského sdružení Red Crayfish úhradu zvýšených nákladů za topení ve výši 21400?Kč. Zdeněk Nejdl obvinění odmítá. Před soudem zdůraznil, že existovala písemná dohoda o způsobu úhrady nákladů mezi MŠ Průběžná a klubem. „Pak jsme byli informováni, že vedení MŠ v rozporu s dohodou požaduje cenu vyšší. Proto jsme svolali schůzku za účasti vedení školky a klubu. Z ní vyplynulo, že požadavek nad rámec smlouvy je neoprávněný. Ale nevzpomínám si, že by někdo řekl, že má být faktura stornována,“ vypověděl Nejdl.

Na dotaz státního zástupce, proč ředitelka školky požadovala doplatek, když byl neoprávněný, Nejdl uvedl, že to bylo na základě výpočtu, který provedl Miloslav Kubínek obsluhující kotelnu.

Ředitelka MŠ Eva Kodešová potvrdila dohodu, podle níž měli sportovci, pokud nebude pronajímaný pavilon opatřen měřidlem, platit 10?% z celkových nákladů na vytápění. To však podle výpočtu Miloslava Kubínka neodpovídalo skutečným nákladům. Klub ale výpočet a požadovaný doplatek zpochybnil. Proto ředitelka vše oznámila zřizovateli. Ten svolal schůzku a na jejím základě ředitelka vystavenou fakturu stornovala. „Účetní Severínová mě upozornila, že ke stornování faktury je potřeba nějaký podklad. Proto jsem vyhotovila zápis z jednání a dala ho starostovi k podpisu. Nijak jsem nepospíchala, mohlo to jít i do rady, ale starosta to rovnou podepsal. Netvrdím však, že by to bylo jeho rozhodnutí,“ uvedla Kodešová.

Jako svědek předstoupil před soud i Miloslav Kubínek. Člen zastupitelstva (KSČM) vypomáhá ve školce jako topič a údržbář. K dotazu státního zástupce uvedl, že si vedl provozní deník, kam zapisoval spotřebu plynu. Z něj dovodil, že nájemcem hrazené zálohy nepokryjí skutečnou spotřebu. Pavilon vytápěl dle požadavků nájemce, který předložil harmonogram využívání objektu. Podle Kubínka se někdy stávalo, že objekt vytápěl, a sportovci se nedostavili. Právní zástupce obžalovaného Jan Olšiak se Kubínka dotázal, zda zná obsah nájemní smlouvy. Když to potvrdil, následovala otázka, zda ví, že neobývané první patro pavilonu se mělo pouze temperovat. K tomu Kubínek řekl, že o takovém požadavku nic neví.

Před soudem vypovídal i další člen zastupitelstva a člen Red Crayfish Marek Pavlík (SNK – ED). Ten potvrdil, že se areál někdy vytápěl, i když klub neměl hlášený trénink. „Přišli jsme neplánovaně a počítali s tím, že bude chladno. A mohli jsme hrát v trenýrkách jako obvykle,“ dodal. Podle jeho názoru se první patro pavilonu vytápělo zbytečně. Jeho slova potvrdil i Roman Hvězda, předseda Red Crayfish. „Klub trval na plnění smlouvy, neboť školka nebyla schopna doložit skutečné náklady na vytápění pavilonu,“ uvedl.

Před soudem svědčili také bývalý místostarosta Luděk Štíbr, vedoucí odboru kultury Marie Polcarová, vedoucí odboru správy majetku Eva Kejlová a tajemnice úřadu Eliška Holková. Po sto padesáti minutách jednání soudce vyhlásil přestávku. Pak oznámil, že další výpovědi svědkyň Lechnýřové a Bartoníčkové, přestože se k soudu dostavily, považuje za nadbytečné. Následně vyhověl státnímu zástupci a na příští jednání předvolá svědkyni Severínovou. Hlavní líčení pak odročil na 21. srpna.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.