Zastupitelstvo rozdá víc
na kulturu a sport

RAKOVNÍK. Městské zastupitelstvo při schvalování rozpočtového provizoria na příští rok rozdalo daleko více peněz na podporu sportu a kultury. Vyslyšeny tak byly nejen žádosti hokejistů a fotbalistů, ale i hokejbalistů a Sokolů. Přestože se jednalo o několikamiliónová navýšení, zastupitelstvo vše schválilo jednohlasně a až na drobné výjimky bez jakékoliv diskuse. Přítomní novináři, kteří neměli projednávané materiály k dispozici, se tak o změnách v rozpočtu města dozvěděli až na následné tiskové konferenci.

"Na provoz sportovních areálů půjde vydáme příští rok o 1 442 tisíc více než letos. z toho se navyšuje o 600 tisíc korun na celkovou částku 1, 2 miliónu příspěvek HC Rakovník (vloni 600 tisíc). Příspěvek na SK se zvýší z 2148 na 3450 tisíc Kč. Na zajištění provozu Tatranu je určeno 600 tisíc korun a o dalších 120 tisíc se posílí příspěvek na správu městského stadionu a stadionu Zátiší. Po rekonstrukci můžeme očekávat větší zájem o využití a s tím spojené vyšší náklady na údržbu," vysvětlil dodatečně starosta Zdeněk Nejdl. Dále byl navýšen provozní příspěvek na hokejbalový areál o 72 tisíc korun a na provoz sokolovny o100 tisíc Kč. "Město přece musí zajistit řádný chod svých zařízení, včetně úhrady mzdových nákladů a energií, které se neustále zvyšují," doplnil starosta.

Více peněz mohou sportovci očekávat i na činnost. z letošních 2190 tisíc bude moci příští rok sportovní komise rozdělit celé tři milióny korun. Štědřejší je hlavně podpora velkých klubů, které už nebudou moci žádat v rámci tzv. grantů, čímž zbude více peněz na ostatní žadatele. SK Rakovník dostane na činnost 500 tisíc, Tatran 400 tisíc, hokejová TJ HC 300 tisíc a Volejbalový klub Rakovník 400 tisíc korun.

Co se týče podpory kulturních akcí, novinkou je zařazení jazzových večerů a Jazzových Vánoc přímo do rozpočtu města. To byla ostatně jediná věc, která na zastupitelstvu zazněla. "Jedná se o velmi kvalitní pořady, které Brass Band Rakovník zajišťuje již po mnoho let, takže si zaslouží, aby se staly součástí městského rozpočtu," uvedl ke změně předseda kulturní komise Jiří Báča. Kulturní centrum tak obdrží na jejich zajištění 100 tisíc Kč. Navýšení dotace se dočkal i Rack Reyd. Motorkářská show probíhající v rámci srazu v ulici Na Sekyře byla již letos podporována přímo z rozpočtu města. Pro příští rok byl příspěvek navýšen z 30 na 50 tisíc korun. Ani tato změna však nebyla na zastupitelstvu ventilována.

Naopak bez připomínek se neobešla podpora protidrogových projektů. Vyčlenění 400 tisíc Kč pro tuto oblast prevence glosoval předseda finančního výboru Michal Volf slovy: "A už je tam nějakej zachráněnej?" Na jeho slova navázal i Václav Laňka. Naznačil, že za protidrogovou prevenci, která začíná být módou, se mnohdy schovávají i věci nemající s ní zhola nic společného. Smysluplnost této prevence a průhlednost městského dotačního systému naopak vyzdvihl místostarosta Jan Švácha i člen protidrogové komise Miloň Cír.

Další novinkou podporovanou z rozpočtu města částkou 250 tisíc Kč budou Mezinárodní olympijské dny. Na ně se v květnu příštího roku sjedou do Rakovníka studenti ze všech partnerských měst a změří síly ve sportovních disciplínách.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.