Absolutní vítězství ODS zřejmě potvrdí stávající trojici ve vedení města

Starostou Nejdl, nebo Štíbr?

RAKOVNÍK. V Rakovníku přinesly komunální volby slabší účast voličů (36,18 %) a jednoznačné vítězství ODS. Občanští demokraté (35,24 %) si oproti posledním volbám v roce 2002 polepšili o dvě místa a v zastupitelstvu obsadí osm křesel. Po čtyřech místech zbylo na ČSSD (18,77 %) a KSČM (17,74 %), tři místa obsadí SNK - Evropští demokraté Jana Šváchy (11,93 %) a po jednom nezávislí kandidáti s KDU ČSL (7,33 %) a nezávislí s US DEU (5,91 %). Strana zelených se do zastupitelstva nedostala. Výsledky i první náznaky koaličních vyjednávání naznačují, že o pozice ve vedení města se budou ucházet pánové Nejdl, Štíbr a Švácha.

ODS asi s nezávislými

Z absolutního vítěztství se mohou radovat občanští demokraté v čele se stávajícím starostou Ing. Zdeňkem Nejdlem. "Předně bych chtěl všem voličům poděkovat, že nám opět dali svoji důvěru. Výsledkem jsem velmi mile překvapen. V duchu jsem počítal maximálně se sedmi místy v zastupitelstvu. Osm je vynikající výsledek. Jsem rád, že se do zastupitelstva dostali noví lidé, kteří by mohli být v mnoha případech předpokladem pro konstruktivní rozhodování," zhodnotil Nejdl. Co se týče koaličního vyjednávání, první schůzky vedla ODS s nezávislými evropskými demokraty zastoupenými místostarostou Janem Šváchou. Ti mají v zastupitelstvu tři místa, což by společně s hlasy ODS mohlo znamenat nadpoloviční většinu pro volbu starosty, místostarostů a městské rady. "ODS by v radě mohla mít čtyři členy, další místa chceme kromě SNK nabídnout také sdružení kolem KDU - ČSL, které zastupuje pan Filip. Právě jeho bych si uměl v městské radě představit. Kontaktovat chceme také pana Sinkuleho, abychom zjistili jeho názory," naznačil další směry koaličního vyjednávání starosta Nejdl.

Kdo na post starosty?

Vzhledem k tomu, že absolutním vítězem voleb se již podruhé za sebou stal v Rakovníku místostarosta Luděk Štíbr, když získal o 57 hlasů více než Nejdl, nabízí se otázka, zda také on nemá ambice na funkci starosty. "Když jsem zvítězil v minulých volbách, neměl jsem dostatek zkušeností, abych uvažoval o postu starosty. Nyní si myslím, že jsem lépe připraven, ale konečné řešení bude záležet na stanovisku celé místní organizace ODS," uvedl na náš dotaz Luděk Štíbr.

"Do voleb jsem šel jako lídr ODS a jako takový se chci znovu ucházet i o místo starosty. Pravdou, že pan Štíbr získal více hlasů, ale ten rozdíl není až tak výrazný. V úterý bude zasedat místní organizace ODS a otázku, kdo se bude ucházet před zastupitelstvem o funkci starosty, bychom tam rádi vyřešili. Do té doby bych na toto téma nechtěl spekulovat. Ještě jsem o tom nehovořili ani s panem Štíbrem," přiznává Nejdl. Ve hře je však také třetí z kandidátky ODS Ing. Michal Volf. Ani on se před volbami netajil ambicemi na místo starosty a zcela je nevylučuje ani po volbách. "Vše záleží na úterním jednání místní organizace a na tom, s jakým záměrem tam předstoupí pánové Nejdl a Štíbr," odmítl zatím jakkoliv spekulovat Volf. Také jeho výsledky voleb překvapily. "V zastupitelstvu se vymění rovných jedenáct lidí. To je hodně a mám dojem, že bude ještě více sportovně zaměřené, než to minulé," míní Volf.

ČSSD do opozice?

Osm míst v zastupitelstvu pro ODS překvapilo i lídra ČSSD Marcela Chládka. "Je to moc, ale nezbývá mi, než ODS poblahopřát. Očekával bych, že nás občanští demokraté osloví k dalšímu jednání jako stranu, která skončila v Rakovníku na druhém místě a že se pokusíme dohodnout na případném společném postupu. Pokud osloveni nebudeme a ODS dá přednost jiným stranám, půjdeme do opozice," odhaduje další kroky Chládek.

S obhajobou čtyř míst v zastupitelstvu je spokojen lídr KSČM Miloslav Kubínek. "Volební štáb se sejde v úterý. Pokud budeme vyzváni, rádi budeme spolupracovat s dalšími stranami na uspořádání budoucího zastupitelstva a jeho dalších orgánů," uvedl Miloslav Kubínek.

O tom, kdo se stane na další čtyři roky starostou, kdo obsadí posty místostarostů a jaké bude složení městské rady se v Rakovníku bude rozhodovat v pondělí 6. listopadu. Ustavující zasedání nového zastupitelstva by se mělo sejít na sále kulturního centra od 16 hodin.

Pavel Sklenička

Zastupitelstvo Rakovníka

1. Mgr. Miloslav Blecha (ODS - bezpartijní) - 1868 hlasů

2. Ing. Eduard Filip (KDU-ČSL -bezpartijní) - 616 hlasů

3. Mgr. Marcel Chládek (ČSSD) - 1092 hlasů

4. Irena Jirásková (KSČM) - 809 hlasů

5. RNDr. Jan Jirátko (ODS) - 1764 hlasů

6. Zdeňka Jirková (SNK - ED - bezpartijní) - 778 hlasů

7. MUDr. Oldřich Kronich (ODS - bezpartijní) - 1 811 hlasů

8. Miloslav Kubínek (KSČM) - 1120 hlasů

9. RSDr. Vladimír Kvasnička (KSČM) - 958 hlasů

10. prom. biolog Václav Laňka (ODS) - 1 756 hlasů

11. MUDr. Jiří Ludačka (ČSSD) - 992 hlasů

12. Ing. Zdeněk Nejdl (ODS) - 1899 hlasů

13. Marek Pavlík (SNK - ED - bezpartijní) - 776 hlasů

14. Václav Růžička (KSČM - bezpartijní) - 965 hlasů

15. Jindřich Sinkule (SNK My pro Rakovník - bezpartijní) - 419 hlasů

16. Mgr. Radim Suchánek (ČSSD- bezpartijní) - 922 hlasů

17. Ing. Milan Sunkovský (ČSSD - bezpartijní) - 1054 hlasů

18. PaedDr. Luděk Štíbr (ODS) - 1956 hlasů

19. Jan Švácha (SNK - ED - bezpartijní) - 1148 hlasů

20. MUDr. Ivo Trešl (ODS - bezpartijní) - 1858 hlasů

21. Ing. Michal Volf (ODS) - 1739 hlasů.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.