Zastupitel Sochor odstoupil

NOVE STRAŠECÍ. Nechybělo mnoho, a páté veřejné zasedání městského zastupitelstva v Novém Strašecí, které vůbec poprvé řídil nový starosta Miroslav Roček, mohlo být ukončeno po pěti minutách jednání. Po zahájení schůze se totiž nepodařilo schválit navržený program.

Poprvé v dlouhé historii jednání zastupitelstev nastala situace, že vládní koalice neměla v sále většinu. Z patnácti členů jich chybělo pět. A tak, když starosta Miroslav Roček nechal hlasovat o stažení dvanáctého bodu programu, kterým byl podnět ke změně územního plánu města, navržený opozicí, návrh neprošel. Potom se hlasovalo o původním programu, který byl schválen radou města 8. října. V tomto případě se proti návrhu postavilo deset koaličních zastupitelů, takže rovněž neprošel. Po tomto výsledku prohlásil starosta jednání za ukončené z důvodu neschválení programu.

Řešení patové situace nakonec přineslo dohodovací řízení, které navrhli zastupitelé Pavel Kotyk a Jan Bechyně. Po něm došlo k vypuštění sporného bodu a okleštěný program byl odhlasován.

Průběh zastupitelstva označuje opozice za skandální: "Absence pěti koaličních zastupitelů způsobila, že jejich počet se dostal pod magickou hranici jedenáct. Když starosta Roček před zastupitelstvem zjistil, že hlasovacímu válci chybí pára, chtěl zastupitelstvo rozpustit. Pohrdl přítomnými občany, včetně fotbalistů a myslivců, kteří čekali na projednání důležitých bodů. Vysmál se tak i části zastupitelů, z nichž někteří jeli stovky kilometrů, aby se jednání mohli zúčastnit," komentovali průběh zasedání zastupitelé Jan Bureš a Jan Bechyně.

Starosta však vidí situaci jinak. "Nebyly naplněny regule jednacího řádu, neboť nebyl schválen program. K jeho schválení je třeba nadpoloviční většina. Protože skupina kolem zastupitele Pavla Kotyka trvala nekompromisně na zařazení bodu dvanáct, navrhl jsem ukončení jednání. Až potom, když opozice viděla, že jde do tuhého a proběhlo dohodovací řízení, stáhli dvanáctý bod z programu."

Na vysvětlenou je třeba dodat, že pod inkriminovaným bodem programu se skrývala výstavba nové školy za městem, což je ve Strašecí hlavním důvodem sporu mezi vládnoucí koalicí a opozičními zastupiteli. "O škole jsme jednat nechtěli, územní plán zatím není schválen, proto není možné jednat o připomínkách k němu," vysvětluje starosta.

Ani závěr pátého zasedání zastupitelstva však neproběhl zcela v klidu. Na jeho konci odstoupil z pozice zastupitele Vladimír Sochor(Město pro rodinu). Ke svému rozhodnutí uvedl: "Na začátku jsem měl představu, že se budu snažit svým přístupem tlumit vášně mezi oběma tábory, ale tak velká arogance, s jakou se choval a chová bývalý starosta při jakémkoli setkání s opozicí, ale i s dalšími lidmi, které zrovna nepotřebuje, je do nebe volající. Je to arogance moci, která v naší zemi ještě není zapomenutá z dob poměrně nedávno minulých a často se objevuje na různých úrovních politického dění."

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.