Žák možná náměstkem hejtmana

NOVÉ STRAŠECÍ. Volby do krajského zastupitelstva Středočeského kraje skončily drtivým vítězstvím Občanské demokratické strany. Jedním z jejích lídrů byl novostrašecký občan a ředitel společnosti Ekologie Lány a také dosavadní radní kraje Vilém Žák. Zeptali jsme se ho na první povolební kroky a také na jeho názor na další vývoj v kraji.

• Už jednala vítězná ODS o utvoření vládnoucí koalice?

ODS dostala ve Středočeském kraji 44,6 % hlasů, což je nejlepší výsledek v rámci České republiky. z volebních výsledků vyplynulo, že pro nás v úvahu připadají dva koaliční partneři, s nimiž bylo zahájeno jednání a také došlo k dohodě. Je to Sdružení pro Středočeský kraj (KDU ČSL a nezávislí) a Nezávislí kandidáti plus Evropští demokraté. První sdružení získalo 4 mandáty, druhé 3 mandáty, my 32 z 65členného zastupitelstva. k nadpoloviční většině by nám byl stačil jen jeden mandát, ale my chceme spolupracovat se všemi demokratickými nekomunistickými subjekty. v tuto chvíli můžu ještě prozradit, že v jedenáctičlenné radě bude mít zastoupení ODS 8 hlasy a 3 hlasy budou ze zmíněných dvou sdružení. Ustavující zasedání zastupitelstva proběhne 10. prosince. Tam proběhnou volby rady, hejtmana a jeho náměstků.

• Předpokládám, že na post středočeského hejtmana opět kandiduje Petr Bendl...

Petr Bendl samozřejmě kandiduje a doufám, že to bude formální záležitost, protože je jediným kandidátem. Jsem přesvědčený, že bude ve funkci potvrzen. Co se týká dalších postů, tak ty jsou ještě předmětem vyjednávání. v tuto chvíli nemůžu personifikovat, nicméně mohu říci, že zásadní změny v radě kraje nenastanou. Určitě nedojde k nějakému zemětřesení.

• Počet náměstků hejtmana zůstane stejný?

To ještě nyní nejsem schopný říci, vše se bude ještě dolaďovat a předpokládám, že to bude známo až těsně před zastupitelstvem. Padl návrh, aby náměstků hejtmana bylo víc, protože se bude pravděpodobně měnit struktura obsazení těchto míst. Máme snahu i zájem nabídnout některá tato místa i koaličním partnerům, takže možná dojde k nárůstu počtu náměstků.

• Nezvažovala ODS možnost nabídnout spolupráci poražené ČSSD?

O tom jsme vůbec neuvažovali, protože volební výsledek k tomu nezavdával příčinu. Navíc jsme v uplynulých čtyřech letech udělali s ČSSD takovou zkušenost, že jsme se radši dohodli s partnery, s nimiž jsme komunikovali celé čtyři roky, plus ono nové sdružení. Ale není to tak, že bychom s ČSSD vůbec nekomunikovali, budeme se s ní bavit o zastoupení ve výborech a v komisích.

• Co bude nové složení rady a zastupitelstva kraje znamenat pro rakovnický region?

Myslím si, že zůstane zachovaný trend, který byl nyní. Neočekávám žádné dramatické změny v klíčových oblastech, jako jsou školství, doprava, zdravotnictví...

Už v minulém období se jako šéfka výboru osvědčila Dagmar Nohýnková a myslím, že bude pokračovat i nadále. To samé i Karel Vyšehradský v oblasti dopravy. Já se budu snažit jako dosud, aby tu fungovaly ekologické aktivity a zdravotnictví. Myslím, že třeba nemocnice se vydala správnou cestou, protože letos je po dlouhých letech v plusu. Doufám, že tento ekonomický trend bude pokračovat.

• Na Rakovnicku se říká, že usednete do křesla jednoho z náměstků hejtmana. Je to pravda?

V tuto chvíli to nemůžu ani potvrdit, ani vyloučit.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.