Středočeský kraj chce zřídit u Berounky nové stanoviště záchranné služby

Záchranka bude jezdit z Roztok

ROZTOKY/PRAHA. Překvapivá zpráva přišla ze Středočeského krajského úřadu. V Roztokách u Křivoklátu by mělo být ještě v letošním roce zřízeno stanoviště záchranné služby. Uvedl to ředitel Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje Robert Zelenák.

„Do budoucna hodláme zřídit další výjezdová stanoviště, která by doplnila síť těch dosavadních. Konkrétně chceme, aby rychlé sanitky ať už s lékaři, či se zdravotníky nově za pacienty vyjížděly z Roztok u Křivoklátu, Březnice a Zbraslavic už letos,“ řekl Robert Zelenák. Ve středních Čechách jsou v současné době v provozu čtyři desítky stanovišť záchrany. Bez čtyř všechny „obhospodařuje“ právě Územní středisko záchranné služby SK. Sedm desítek sanitních vozů s kompletním vybavením vyjíždělo v loňském roce k více než 84 tisícům případů. Letos záchranáři počítají s nárůstem výjezdů zhruba o tři tisíce. Také proto chce středočeská záchranná služba navýšit počet stanovišť o osm, z toho o tři ještě v roce 2008.

„Od spuštění reformy zdravotnictví jsme zaznamenali přibližně čtyřicetiprocentní pokles návštěvností pohotovostí. Ale je pravda, že zároveň přibylo telefonátů na dispečink záchrany,“ konstatovala mluvčí záchranné služby Tereza Janečková. Podle slov Josefa Kantůrka, náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví, vynakládá Středočeský kraj každoročně na záchrannou službu téměř 400 miliónů korun.

„Ve středu jsem již jednal s ředitelem středočeské záchranky Robertem Zelenákem a jeho technickým náměstkem. Potvrdili, že mají zájem v naší obci jedno stanoviště záchranné služby zřídit,“ uvedl roztocký starosta Vladimír Melč. Podle jeho slov byl meritem jednání vhodný objekt, kam záchranku umístit. „Vedení záchranné služby od nás požaduje jednu garáž pro sanitu a dvě odpočívárny se sociálním zázemím, protože u sanity slouží jak muži, tak i ženy. Bohužel, žádný ze současných objektů, které máme nyní k dispozici, nevyhovuje. A tak jsme nabídli možnost pronájmu jedné z budov lesní správy u nádraží. Ta ale bohužel leží v dolíku a není tam radiový signál,“ pokračuje starosta Melč.

A tak jako nejreálnější připadá třetí varianta – urychlit výstavbu nové hasičské zbrojnice, která by se úpravou projektu změnila na objekt integrované požární a záchranné služby. „Už jsme začali jednat s projektantem a začali shánět peníze na výstavbu. Záchranka by se mohla finančně podílet až příští rok, tak se pokusíme získat nějakou finanční pomoc z kraje. Shodli jsme se, že bychom byli rádi, aby nepřetržitá rychlá záchranná pomoc mohla z Roztok vyjíždět už letos,“ dodal Melč.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.