VZP dluží nemocnici za LDN 2,9 miliónu

RAKOVNÍK. Složitou situaci ve financování Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) a lůžek následné péče musí v současné době řešit vedení rakovnické nemocnice. VZP a ostatní ZP jí totiž dluží za první pololetí 2,9 miliónu korun.

Navzdory tomu, že ministryně zdravotnictví ČR Milada Emmerová vydala vyhlášku o úhradách na 1. pololetí 2005, v níž je zakotveno, že pojišťovny by měly zvýšit platby za LDN, lůžka následné péče a léčebné ústavy o 13% oproti předchozímu roku, nestalo se tak. Zmíněná vyhláška se totiž dostala do rozporu s platným výnosem Ministerstva financí ČR, který říká, že hodnota bodu nesmí být větší než 1,10 Kč. Pokud by toto mělo být dodrženo, navýšení plateb by nemohlo být třinácti procentní, ale pouze devíti procentní. VZP se obrátila na soud, aby rozhodl, které ustanovení je platné. "Než soud rozhodne, poskytuje VZP zdravotnickým zařízením pouze paušál ve výši 100 % loňského objemu úhrad. a to i přesto, že v podstatě všechny vstupy výrazně podražily. k tomu se přidalo ještě to, že VZP má finanční problémy a zpožďuje se v platbách i při oněch 100 procentech," popisuje ředitel NsP Rakovník Michal Stehlík současnou situaci.

LDN v rakovnické nemocnici má kapacitu 52 míst a obložnost neklesá pod 80 %. "Momentálně nám dluží zdravotní pojišťovny po splatnosti prvního pololetí, samozřejmě bez deklarovaného navýšení, 2,5 miliónu korun. s navýšením by to byly téměř 3 milióny. Péči však poskytovat musíme, pacienty odmítnout nemůžeme a dluh táhneme sami. Tím se dostáváme do druhotné platební neschopnosti," konstatoval ředitel Stehlík. Na shromáždění Asociace nemocnic ČR, kde byla přítomna jak ministryně Emmerová, tak i ředitelka VZP Musílková, bylo řečeno, že VZP je připravena doplatit alespoň oněch 9 procent do konce srpna 2005. To, že má VZP snahu situaci řešit, potvrdil i ředitel rakovnické pobočky VZP Josef Pátek, který koncem minulého týdne nemocnici navštívil.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.