„Cizáci“ bez povolení rozkopou půl města, místní honí razítka

Výkopový konkurenční boj

RAKOVNÍK. Obyvatelé sídliště V Jamce jsou pobouřeni jednáním společnosti, která v místě provádí výkopové práce za účelem položení optického kabelu. Obchodní zástupci firmy obcházejí domy a nabízejí budoucí služby. A právě způsob, jakým s potencionálními klienty jednají, vyvolal vlnu rozhořčení. Stejně tak skutečnost, že firma nemá na výkopové práce stavební povolení, zatímco rakovnický subjekt, který podniká v téže oblasti, už ztratil vyřizováním nezbytných formalit tři čtvrtě roku.

„Naši členové si stěžují, že obchodní zástupci jednají s obyvateli domů pod psychickým nátlakem. Říkají, že pokud klienti novou smlouvu nepodepíší, vypnou jim kabelovou televizi. Kopou bez povolení, jsou hustý na lidi, vyhrožují,“ říká Ivo Plaček, předseda samosprávy domů V Jamce č. 2383 a 2384.

Další problém vidí Plaček v tom, že obyvatelé sídliště mají stále platnou smlouvu s dosavadním provozovatelem kabelové televize v Rakovníku. Firma je neuvědomila o tom, že by smlouva končila a kdo bude jejím nástupcem. „Hlavně starší lidé se v tom vůbec nevyznají a nerozumí tomu,“ zdůrazňuje Plaček. „Smutné je, jak si s městem vytřeli zadek. Kopou bez povolení, zatímco místní firmě město hází klacky pod nohy. Územní rozhodnutí už vyřizuje několik měsíců, ale cizí firma bez povolení rozkope půl města,“ diví se mluvčí sdružení vlastníků bytů.

Podobné zkušenosti má i předseda Stavebního bytového družstva a radní Michal Volf. „S novým subjektem se jedná velmi obtížně. Po odpovědných osobách musíte pátrat. Výkopy provádějí cizí dělníci, s kterými se nedá domluvit. Vím o tom, že firma měla jednu chvíli od stavebního úřadu zakázáno pokračovat v pracích, ale vůbec to nerespektovala. Pak bylo dokonce opatření nadřízeným orgánem zrušeno jako bezpředmětné. Víme o případu, kdy se firma bez povolení vlastníka probourala do domu a narušila izolaci i plášť domu,“ popisuje Volf. „V současné době se ale rozkřiklo, že podobné služby za srovnatelných podmínek bude nabízet i rakovnická firma, a tak lidé spíše vyčkávají a smlouvy nepodepisují,“ říká radní.

„O tomto problému jsem také slyšel. Firma nás uvědomila, že opravuje již existující rozvody. Že jde o udržovací práce. Proto jsme jí to umožnili. Pro mě je to stejné, jako kdybychom bránili např. plynařům v rekonstrukci již existujícího potrubí,“ srovnává starosta Zdeněk Nejdl. To ale není zrovna šťastný příměr. Právě plynaři totiž musí mít na každou výměnu potrubí minimálně územní souhlas, ale většinou řádné územní rozhodnutí a stavební povolení. Paradoxní je, že plynaři v současné době provádějí práce v Čermákových sadech, kde jim úřad nařídil rozebrat a znovu položit chodník v celé šíři. Pražská firma však např. v Havlíčkově ulici demontuje pouze pruh zámkové dlažby, čímž na chodníku vznikají vlnovky.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.