Ing. Staňka po dvanácti letech vystřídal jeho předchůdce Dvořák

Vítězná ODS ostrouhala

LUŽNÁ. Velkým neúspěchem ODS skončila ve čtvrtek večer volba starosty a místostarosty obce Lužná. V obci sice ve volbách zvítězili občanští demokraté, ve vedení však přesto nemají ani jediného zástupce. Starostou se stal Miloslav Dvořák, místostarostkou Vladimíra Hornofová.

Do funkce starosty byli v Lužné navrženi dva kandidáti. Bývalý starosta Ing. František Staněk z vítězné ODS a Miloslav Dvořák z SNK Lužná, který Lužnou vedl ještě před Staňkem. Patnáctičlenné zastupitelstvo se usneslo na tajném hlasování. Staněk v něm získal 7 hlasů, Dvořák 8, čímž obdržel nadpoloviční většinu a byl posléze do funkce jmenován.

Zmatky v jednání začaly až s volbou místostarosty. Na tento post byla původně navržena pouze Vladimíra Hornofová (KSČM), po neúspěchu ODS při volbě starosty však strana jako druhého kandidáta navrhla Františka Staňka. Hlasování bylo tentokráte veřejné a z nejistoty zastupitelů nováčků, zda navržený kandidát může hlasovat sám pro sebe, nakonec Hornofová získala 7 hlasů a Staněk 6. Nikdo tím pádem nezískal nadpoloviční většinu hlasů a zastupitelstvo rozhodlo, že se volba bude opakovat při příštím veřejném zasedání.

Další rozčarování přinesla volba členů rady. V té je automaticky starosta a místostarosta, rozhodnout se mělo o dalších třech radních. Vzhledem k tomu, že jméno místostarosty nebylo známo, byli jako radní k Miloslavu Dvořákovi zvoleni jen Miroslav Falbr (KSČM) a Václav Kejla (SNK Lužná). Jako předseda finančního výboru byl zvolen Ing. Jaroslav Chudoba, kontrolního výboru Mgr. Iva Mazancová.

K zásadnímu zvratu v jednání došlo s diskuzí, v níž někteří ze zhruba stovky přítomných občanů vyjádřili značnou nevoli nad průběhem volby místostarosty a členů rady. "Dostali jsme se do stejného patu jako v republice. Patnáct lidí se nedokáže domluvit na složení rady. Proč by se mělo rozhodovat až příště, víme, kdo kolik dostal hlasů, kdo dostal důvěru, tak proč nenaplníte vůli občanů?" vystoupil s připomínkou František Jílka. A následoval ho pan Rumla: "Sčítání hlasů při volbě místostarosty bylo provedeno špatně. Doporučoval bych, abyste volbu provedli znovu a teď hned, proč to odkládat."

Zastupitelstvo vzápětí rozhodlo, že se volba místostarosty bude opakovat a tentokráte tajným hlasováním. Při druhém pokusu obdržel František Staněk 7 hlasů a Vladimíra Hornofová 8, čímž se stala novou místostarostkou Lužné. Na závěr se rozhodovalo o posledním členu rady. Na návrh, že by jím měl být někdo z ODS, však František Staněk reagoval, že se s ostatními členy rozhodli nikoho nenavrhovat, neboť volbou starosty a místostarosty nebyl respektován výsledek voleb, z něhož vyplývá, že jednu z nejvyšších funkcí měla získat ODS. Nakonec zastupitelé jako pátého radního odsouhlasili Josefa Fišera (SNK Lužná).

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.