Za smrt podnapilého chodce může řidič: mimo obec měl jet 59

Vinen, ač jel šedesátkou

RAKOVNÍK. Ve středu odpoledne rozhodoval rakovnický soud o dopravní nehodě, při níž byl vloni 25. listopadu vpodvečer smrtelně zraněn chodec. Devětapadesátiletý P. V. z Rakovníka měl ve chvíli tragické nehody v krvi 1,61 promile alkoholu. Řidič Z. R. z Lubné ho zaregistroval teprve ve chvíli, kdy došlo ke srážce. Soud ho nakonec uznal vinným z trestného činu ublížení na zdraví.

Dvaačtyřicetiletý Z. R. z Lubné byl loni 25. listopadu v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Od chvíle, kdy mu cestu zkřížil opilý P. V., se jeho život obrátil naruby. "Největší trest je pro mě vlastní psychika. Poslední půlrok je hrozný, nehoda se mi pořád vrací, špatně spím a mám psychické problémy," říká ve středu před soudní síní obžalovaný. Napětí a nervozita je znát i z jeho roztřeseného hlasu. "Nemám rád rychlou jízdu, toho člověka jsem vůbec neviděl. Silnici jsem sledoval, najednou se mihnul nějaký stín, tak jsem zabrzdil. Myslel jsem, že jsem srazil ptáka, ale podle nárazu to vypadalo na něco většího. Uviděl jsem ho ve škarpě, chtěl jsem nějak pomoct, ale ten pes mi skočil na záda," popisuje řidič předtím, než všechny zúčastněné přizval do soudní síně JUDr. Stanislav Kos.

Hlavní líčení probíhalo poprvé 10. května a bylo odročeno na 6. června. Kromě znalce Vladimíra Kučery, který je specialistou na rekonstrukce dopravních nehod, soudce přizval i znalce z oboru soudního lékařství. Výsledky soudní pitvy poškozeného tlumočil Petr Tomášek. Během dvouhodinového líčení se soudce nejdéle pozastavil nad možností, zda pes, s nímž P. V. onoho večera šel, mohl poškozeného nečekaně strhnout do vozovky. Výsledky pitvy ale ukázaly tuto možnost jako nepravděpodobnou. Při náhlém stržení se předpokládá, že by chodec na auto padl bokem. "Podle zlomenin horních holenních kostí, která byla střetová v okamžiku nárazu, došlo k nárazu čelně," vysvětlil později znalec Petr Tomášek.

Pro řidiče je nejzajímavější informací údaj ze znaleckého posudku Vladimíra Kučery. Obžalovaný jel totiž ve chvíli střetu rychlostí 63,1 km/h. Každý, kdo silnici z Lubné do průmyslové zóny Rakovníka zná, může potvrdit, že na tomto rovném úseku řidiči většinou méně než 80 km/h nejezdí. Ani rychlost 63,1 km/h však podle znalce není pro podmínky jízdy za snížené viditelnosti správná. "Řidič mírně překročil rychlost přiměřenou daným podmínkám, která je za užití tlumených světel 59,4 km/h," říká Vladimír Kučera.

Samotným faktem, jak se chodec choval na silnici, případně, kudy mohl před srážkou jít, se soud příliš nezabýval. Obhájce Mgr. Milan Bureš sice poukazoval na skutečnost, že nejsou žádní svědci, kteří by dokázali, že opilý P. V. šel po správné krajnici a jeho klient ho tudíž pro nepozornost přehlédl, přesto tato otázka zůstala nezodpovězena. "Poškozený měl v krvi 1,61 promile alkoholu, což je opilost středního stupně. Projevuje se poruchou koordinace pohybů, zpomalenou reakcí, vrávoravou chůzí. Nelze vyloučit, že takový chodec náhle změní směr a že neodhadne rychlost a vzdálenost, kterou se auto přibližuje," zhodnotil znalec.

Soudce nakonec rozhodl, že řidič má na chodcově smrti podíl viny. Uznal ho vinným z trestného činu ublížení na zdraví a odsoudil na jeden rok odnětí svobody s tím, že trest se podmíněně odkládá na zkušební dobu dvou let, a uložil mu zákaz řízení motorových vozidel na tři roky. "S výsledkem rozhodně nejsem spokojený, obžaloba nemá jediný důkaz, že poškozený šel proti vozidlu klienta. Pokud to přeženu, mohl klidně na silnici spadnout z větve stromu," reaguje po ukončení soudu na verdikt obhájce Mgr. Milan Bureš. Obžalovaný si ponechal lhůtu na odvolání.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.