Vandalové útočí na cyklostezky

RAKOVNICKO. Nedávno jsme psali o řádění neznámého vandala, který zničil na cyklostezce z Rakovníka do Křivoklátu informační tabule a směrovky. Neuplynulo ani čtrnáct dní a devastace cyklostezky pokračuje. Někdo si dal dokonce tu práci, že rozkopal i pomníček koně, který tragicky zahynul u stezky nedaleko Kohouta mlýna.

„Jsem z toho otrávený. Do informačních tabulí, směrovek, laviček a odpočívadel jsme už vložili nemalé prostředky, které de facto přišly vniveč,“ uvedl Milan Kotál z Městského úřadu Rakovník, který má velkou zásluhu na budování cyklostezek na Rakovnicku. Sám na vlastní náklady vyrobil a instaloval na některé ze stezek červenobílé sloupy se směrovkami. Dnes se spolu s městem o rozvoj cyklostezek a určitý komfort na nich stará i obecně prospěšná společnost Rakovnicko, o.p.s. „Snažíme se, aby cyklisté, kteří do našeho kraje přijedou, ale i místní cykloturisté měli ničím nerušnou projížďku a pohybovali se nejen v překrásné přírodě, ale také si mohli odpočinout a na vytipovaných místech se něco dozvědět o našem kraji. Řáděním vandalů ztrácí naše práce smysl a já už nemám sílu zničené věci stále dokola opravovat. Proto je pouze z trasy odstraníme a už nebudeme instalovat nové. Peníze, kterých není nazbyt, raději investujeme do opravy a údržby povrchů cyklostezek a směrové značení jednotlivých cílů nastříkáme na živičné povrchy žlutou barvou, jako se provádí vodorovné značení na ostatních komunikacích,“ řekl znechucený Kotál.

Pro ilustraci nákladů, jen za poslední měsíc bylo doplněno 15 zničených cyklistických směrových značek v hodnotě 6 tisíc korun, instalovány tři nové sloupky včetně nových značek v hodnotě 4500 korun a opraven jeden informační panel za 1300 Kč. „Za tyto peníze mohlo být položeno několik desítek metrů živičných povrchů, například mohl být odstraněn blátivý úsek mezi lašovickým nádražím a obcí Pustověty,“ posteskl si Kotál. Podle jeho názoru zařízení neničí pouze vandalové, ale i lidé, kterým pohyb cyklistů v místech, kde dříve býval klid a nyní jimi projíždí stovky cykloturistů, vadí. „Připadám si jako Don Quijote, když bojoval s větrnými mlýny,“ dodal Milan Kotál.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.