Šestihodinové drama v Třeboci: happyend s dluhem

Ukrajinec pohřben zaživa

TŘEBOC. Šestihodinové drama se minulý čtvrtek odehrálo u rodinného domu v Třeboci. Na pozemku Václava Fukse prohlubovali dva pracovníci studnu. Starší z nich byl v hloubce šesti metrů zavalen hlínou. Přestože měl dvě a půl hodiny nad sebou dvoumetrovou vrstvu zeminy o hmotnosti půl tuny, přežil.

Na záchraně šestačtyřicetiletého Ukrajince Serhia Hryhorieva z Kladna pracovalo dvacet profesionálních hasičů. Rakovnickým záchranářům přijeli během akce pomoci i kolegové ze Stochova. „Tolik lidí jsme potřebovali kvůli střídání při odklízení zeminy. Ve stísněném prostoru studny mohl pracovat vždy jen jeden záchranář. Ten nakládal zeminu a pomocí vrátku ji ostatní vytahovali ven,“ vysvětluje vyšetřovatel rakovnických hasičů Pavel Falbr.

Společně s Ukrajincem pracoval na prohlubování studny u domu dvaadvacetiletý Michal Kováč ze Svinařova. Ten byl v okamžiku, kdy se na kolegu začala valit mokrá hlína, mimo studnu. K závalu došlo kvůli posunu skruží. Studnař zůstal krátce po čtvrté odpoledne uvězněn pod čtyřistapadesátikilovou vrstvou zeminy. Jako první na místo dorazila výjezdová skupina rakovnických hasičů, kteří ihned odstřihli hydraulickými nůžkami vodu a kompresorem hnali na dno studny vzduch. Na dně se však i poté objevovala voda, proto ji museli hasiči neustále odčerpávat. Po pěti minutách za džípem přijelo i velké záchranářské vozidlo s dalšími šesti hasiči. Záchranáři při vyhrabávání používali zednickou fanku a rýč a v krátkých intervalech se střídali. Ve studni museli pracovat velmi opatrně, protože hrozilo, že dojde k dalšímu sesuvu. Po dvou a půl hodinách se konečně podařilo hasičům prohrabat k hlavě zasypaného. I po tak dlouhé době strávené pod vrstvou hlíny byl při vědomí a již od začátku komunikoval, i když byl v šoku a podchlazený. Jakmile se záchranářům podařilo odkrýt další část jeho těla, zabalili ho do hliníkové folie. Vyhrabat muže z hlíny celého trvalo ještě další tři hodiny. Ve chvíli, kdy mohl hýbat rukama, se snažil záchranářům pomáhat a také nabíral hlínu do připraveného kbelíku. Kolem deváté večer už byl zavalený jenom do oblasti stehen.

Krátce před půl jedenáctou večerní záchranáři konečně vytáhli Ukrajince na pevnou zem. Ten, jakmile se ocitl na nohou, poděkoval a chystal se odejít po svých. Ukrajince se ihned ujali lékaři ze záchranky, kteří po celou dobu záchranných prací vyčkávali na místě, a po ošetření ho převezli na ARO rakovnické nemocnice. „Komplikace se samozřejmě dostavily, ale to, že byl muž napojen na přístroje, mu zachránilo život. V sobotu jsme muže umístili na chirurgické oddělení a nyní už je v domácím ošetřování,“ říká v pondělí primář ARO MUDr. Pavel Kozlík a dodává, že hospitalizace pacienta přišla na 100 tisíc korun. „Částku budeme na muži, který nebyl pojištěn, vymáhat,“ doplňuje ředitel nemocnice Ing. Michal Stehlík.

David Svoboda, Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.