Rakovnická čistírna je podle Arniky velkým znečišťovatelem ovzduší, firma to popírá

Triton mezi Spolanou a Kaučukem?

RAKOVNÍK. Do schránky týdeníku Raport se dostal článek vystřižený z Haló novin ze dne 10. listopadu tohoto roku. V materiálu byla mezi největšími znečišťovali ovzduší ve středních Čechách jmenována na druhém místě rakovnická prádelna a čistírna Triton. Podle ekologického sdružení Arnika by měla vypouštět do ovzduší značné množství látek, které jsou potencionálním zdrojem karcinogenů. Vedení společnosti takové nařčení jednoznačně odmítá.

Internetové stránky ekologického sdružení Arnika skutečně obsahují tabulku, kde figuruje Triton na druhém místě mezi velkými subjekty, které produkují do ovzduší látky spadající mezi tzv. pravděpodobné karcinogeny. Na prvním místě je Spolana Neratovice s 35 tisíci kg, na druhém rakovnický Triton s 8,5 tisíci kilogramy, následuje Elmech Kolín s pěti a Kaučuk Kralupy s třemi tisíci kg ročně. Jak si takové umístění mezi chemickými giganty vysvětluje ředitel firmy Ing. Jiří Novák?

Číslo v tabulce podle jeho slov uvádí celkové množství perchloretylenu, které se v Tritonu ročně spotřebuje. Do ovzduší však uniká jen nepatrné množství. "Chemické čištění se provádí na čistících strojích BÖWE. Jako čistící medium slouží perchloretylen, který je používán v 96% z celkového počtu chemických čistíren v EU včetně ČR. Stroje BÖWE pro chemické čištění mají uzavřený okruh oběhu čistícího media, který zaručuje jeho minimální spotřebu. Produkují tekutý koncentrovaný odpad, který pro naši firmu likviduje autorizovaná firma specializovaná na likvidaci odpadů. Do ovzduší se dostane pouze velmi malá část čistícího media prostřednictvím běžného ventilačního systému ovzduší provozovny, nikoliv odsáváním ze strojů," tvrdí Novák.

Společnost Triton provozuje prádelnu a čistírnu od roku 1992. V současné době zaměstnává 110 lidí (v roce 1992 začínala s třiadvaceti) ve dvousměnném provozu. Prádelna, vybavená nejmodernější technologií, produkuje denně 12 tun prádla, chemicky se čistí 400 kg denně. "První rekonstrukci jsme provedli v roce 1996, nyní dokončujeme druhou. Čeká nás ještě modernizace chemické čistírny, po ní se obsah škodlivin uvolňovaných do ovzduší ještě sníží," plánuje ředitel firmy.

Pro srovnání dodává, že Triton má v provozu 3 čistící stroje, které jsou provozovány v každé chemické čistírně. Jen v Praze jsou jich desítky, v Česku stovky. "Naše velikost provozu je jako tři malé čistírny. Navíc vedeme veškerou zákonem předepsanou evidenci, provádíme pravidelné měření emisí prostřednictvím autorizované firmy. Kdyby bylo něco v nepořádku, jistě by si na nás kontrolní orgány dávno posvítily," uzavírá Novák.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.