Třetina dětí v jeslích skončila

RAKOVNÍK. Navýšení zaopatřovacího příspěvku za pobyt dětí v jeslích z 1500 na 5000 Kč podle očekávání způsobilo pokles zájmu o služby tohoto zařízení. Od 1. února, kdy se má začít vybírat vyšší poplatek, odhlásila své děti třetina rodičů.

"Od 1. února se od nás odhlásilo sedm dětí. Jedno postupuje do školky, ostatní odcházejí, neboť rodičům se to zdá příliš drahé," popisuje ředitelka jeslí Alena Benešová. Nepříznivou situaci zmírňují čtyři nově přihlášené děti, které budou docházet na 5 dnů v měsíci. Celkem nyní dochází do jeslí 18 dětí, z nichž pouze tři až čtyři celý měsíc. Ostatní na pět dnů v měsíci.

Vedení města se domnívá, že více než radou schválené navýšení poplatku likviduje jesle novela zákona. Podle ní přichází rodič, který umístí dítě v jeslích na víc jak 5 dnů v měsíci, o celý rodičovský příspěvek, který od ledna, s první výplatou v únoru, činí 7 600 Kč. "Pokud si matka zařídí jiné hlídání, např. u prarodičů, za úplatu nebo třeba i v mateřské školce, kam při splnění určitých podmínek smí chodit dítě už od 2,5 roku, může jít do práce, a o příspěvek paradoxně nepřijde. Nárok na rodičovský příspěvek zaniká jen při využití jeslí. Takže si myslím, že by zájem o jesle poklesl i bez našeho navýšení zaopatřovacího příspěvku," míní místostarosta Luděk Štíbr. Problém jeslí se v současnosti týká 13 rakovnických rodin. Zbývající klienti jsou z okolních obcí. "Čekáme na další zprávu odboru sociálních věcí, který by měl navrhnout, co s jeslemi dále bude. Místostarosta Jan Švácha se tento týden jede podívat do Mostu, kde údajně fungují při mateřských školách tzv. jeselské třídy. Ale nic bližšího o tom zatím nevíme," dodal Štíbr.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.