54 školáci onemocněli virovou infekcí, na pohotovost však čekali marně

Trestní oznámení na zdravotníky

SKRYJE. v neděli 9. května odvysílala TV Nova ve zpravodajské relaci šot, který informoval o údajném neposkytnutí pomoci rakovnickými zdravotníky dvaceti dětem, které dlely na škole v přírodě ve skryjském Hobby centru a onemocněly střevní chřipkou. Co se vlastně stalo?

Ve Skryjích trávilo školu v přírodě 54 dětí ze základní školy v pražském Spořilově se sedmi pedagogy. v noci z 5. na 6. května si pět dětí začalo stěžovat na silné bolesti břicha, dostalo průjem a zvracelo. Učitelka, která měla školu v přírodě na starosti, vyhledala pomoc obvodní lékařky. Ta určila, že jde o střevní virózu, která má silný průběh, ale do 24 hodin odezní. Jedno z dětí bylo hospitalizováno na dětském oddělení Nemocnice s poliklinikou v Rakovníku a po dvou dnech propuštěno z jeho péče. u dalších lékařka předepsala užití podpůrného léku.

V pátek 7. 5. onemocnělo dalších devět dětí a v sobotu 8. 5. ještě dalších jedenáct a tři učitelé. Všichni měli stejné příznaky. Vedoucí pedagogického dozoru telefonicky kontaktovala lékařskou službu první pomoci v Rakovníku (LSPP) a požádala ji o pomoc. Bylo jí sděleno, že dětská pohotovost byla v Rakovníku zrušena a je zde pouze pohotovost pro dospělé. Dále služba učitelce sdělila, že věc bude ještě konzultována s lékaři, aby zavolala za 10 minut. Když tak udělala, dozvěděla se, že lékař doporučuje, aby předčasně ukončili pobyt ve škole v přírodě a odjeli s dětmi domů a nebo aby nemocné žáky dopravili do rakovnické nemocnice.

"Máme k dispozici telefonický záznam, kdy učitelka ze Skryjí na kladenskou ústřednu záchranné služby telefonovala. Lékař, který telefonát přijímal, rozhodně nepochybil. Je v jeho pravomoci rozhodnout, zda je nutné na místo vyslat sanitu. Učitelkám doporučil, aby dovezly děti na dětské oddělení NsP v Rakovníku, kde na ně čekal primář Pavlík až do večera. Nikdo ovšem nepřijel," hájí se ředitel středočeské záchranné služby MUDr. Robert Zelenák.

"Na tolik nemocných najednou bych ale potřebovala autobus. Radila jsem se s ředitelem školy a ten rozhodl, abychom obvolali rodiče, aby si pro děti přijeli," uvedla pro tisk učitelka Věra Machová ze spořilovské základní školy. Někteří rozhořčení rodiče informovali o případu TV Nova, a ta kontaktovala záchrannou službu Trans-Hospital z Řevnic. Její lékař potvrdil, že dětem nehrozilo bezprostřední nebezpečí.

"Přestože nešlo o ohrožení života, domnívám se, že z lidského hlediska mohl lékař pohotovostní služby pro pomoc dětem udělat více. Podobná otázka ale jistě stojí i před paní učitelkou. Mohla k dětem přivolat přímo záchrannou službu a celou situaci řešit dříve. z podkladů vyplývá, že se lékař nedopustil odborného pochybení. Vnímám ale, že celý problém není možné hodnotit jen z ryze odborného úhlu pohledu," komentoval kauzu hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl a dodal, že případ ukázal na další vážný problém systému zdravotnictví, kdy neexistuje nástroj, jak zajistit pohotovostní péči pro všechny věkové skupiny obyvatel.

V pondělí 10. 5. se do areálu Hobby centra ve Skryjích dostavili pracovníci rakovnické pobočky Krajské hygienické stanice, aby zjistili příčinu onemocnění. Podle všech náznaků si děti přivezly virus již z domova, protože na Spořilově byl zaznamenán zvýšený výskyt virového onemocnění s obdobným průběhem.

Učitelka Machová se nechce smířit s vysvětlením zdravotníků a podala na Policii ČR trestní oznámení na rakovnické zdravotníky. Viní je z neposkytnutí pomoci čtyřem desítkám dětí. To potvrdil i tiskový mluvčí OŘ Policie ČR Rakovník por. René Černý. "Na základě uvedených skutečností policisté zahájili šetření pro podezření ze spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci," uvedl por. Černý.

V souvislosti s mediální kampaní, která se během minulého týdne v celostátních denících a televizi objevila, byla také neprávem napadena rakovnická nemocnice. Na to reagoval její ředitel Ing. Michal Stehlík slovy: "NsP Rakovník lékařskou pohotovostní službu nezřizuje ani nezajišťuje, pouze poskytuje této službě prostory ve svém areálu. Proto nemá NsP Rakovník s případem ve Skryjích nic společného, pouze nedostatkem informací bylo zneužito její jméno."

Známý rakovnický pediatr MUDr. Ivan Šretter k případu podotkl: "Každá škola v přírodě by měla mít dopředu uzavřenou smlouvu s konkrétním pediatrem, který by byl ochoten se o děti během pobytu starat. Pak by nedocházelo k takovým excesům." Jeho slova nepřímo potvrdil středočeský hejtman Petr Bendl, který uvedl: "Abychom předcházeli podobným situacím v budoucnosti, vyzvu pohotovostní služby, aby věnovaly větší pozornost případným požadavkům škol v přírodě a dětským táborům. Nezbytné je ale také, aby se vedení těchto akcí odpovědně připravilo na možné zdravotní komplikace dětí. Požádám hygieniky, aby preventivně sledovali povinné zdravotní zabezpečení akcí, kde se delší čas zdržuje více dětí."

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.