Tolik objížděk je katastrofa

RAKOVNICKO. Nejen mnozí řidiči, ale i složky integrovaného záchranného systému považují množství uzavírek, s nimiž se v současnosti potýkají na Rakovnicku, za nešťastné. Uzavřeny jsou momentálně silnice z Rakovníka na Pavlíkov, Kněževes a Lišany. Další objížďku potkají řidiči v Čisté.

„Tolik uzavírek naráz je katastrofa. Objížďky pochopitelně omezují plynulost provozu, což bývá problém. Snáz dojde k dopravní nehodě. Při zpomalení provozu se rychle tvoří kolony. Nehledě na to, že pokud se stane nehoda v objízdné trase, je mnohem těžší se k ní dostat. A to nemluvě o velké nehodě, která by objízdnou trasu na tři nebo čtyři hodiny uzavřela a my bychom museli svézt dopravu jinam,“ přibližuje Ladislav Heller z rakovnického dopravního inspektorátu.

Po uzavírce na Lišany se potýká s horší dostupností Poddžbánska záchranná služba. K pacientům do Krupé či Hředel se dostane s tří až čtyřminutovým zpožděním. „Například s uzavírkou Pavlíkova problémy nemáme. Tam totiž máme společně s hasiči a policií průjezd umožněný. Stavební práce probíhají jen v jednom pruhu, pokud jsou stroje i v druhém, cestu nám uvolní. Pokud ale chceme jet na Lišany, musíme přes Lužnou, což je pro nás velké zdržení. Pochopitelně na to všichni řidiči nadáváme, protože si pak lidé myslí, bůh ví kde se flákáme,“ vysvětluje jeden z řidičů záchranné služby, kde jsou drahé vteřiny, natož ztracené minuty. „Alespoň pro složky integrovaného záchranné systému mohli nechat směr na Lišany průjezdný,“ dodává.

Podle dopravního inspektorátu by bylo možné některé uzavírky řešit vhodněji, například tu v Pavlíkově. „Když ve tři nebo čtyři hodiny stavební firma s prací skončí, je jeden pruh volný. Nechápu, proč alespoň v době, kdy se na silnici nepracuje, není Pavlíkov průjezdný s tím, že by provoz řídily semafory,“ říká Ladislav Heller. Tuto možnost však odbor dopravy vylučuje. „Z důvodu objemu stavebních prací, kdy budou prováděny čtyři příčné překopy silnice v délce šesti metrů a příčné protlaky, je nutná celková uzavírka. Průjezd obcí je však místním občanům, autobusové dopravě, vozidlům s právem přednostní jízdy a dopravní obslužnosti jedním jízdním pruhem povolen,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy František Fröhlich. Řidiči, kterým by objížďka cestu do Rakovníka prodloužila, si však v Pavlíkově vytvořili vlastní objízdnou trasu částečně po panelové cestě a částečně po poli.

Objížďkami nejsou nadšeny ani obce na objízdné trase. „V dopravní špičce se tu nedá přejít na druhou stranu ulice, naštěstí jsme si prosadili alespoň třicítku po celé obci. Kvůli objížďce jsme ani nevynášeli o posvícení psí boudu tradiční cestou. Raději jsme šli jen po návsi,“ říká starosta Lužné Miloslav Dvořák. Nově se značka s nejvyšší povolenou rychlostí 30 km/h objevila minulý týden i v Senci.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.