Tlačenice na registru automobilů

RAKOVNÍK. Také na rakovnickém odboru dopravy, resp. na oddělení registru silničních vozidel a řidičů vypuklo minulý týden „šílenství“. Majitelé starších automobilů sem chodí, aby přeregistrovali svá vozidla do konce roku. Od ledna 2009 se totiž za přeregistraci bude platit ekologický poplatek ve výši 3000 až 10 000 korun. Platit se bude za auta, která nesplňují alespoň emisní normu Euro 3, tedy jsou vyrobená před rokem 2000.

„Ráno, ještě než otevřeme, stojí před budovou úřadu kolem třiceti lidí. Bohužel, lidé několik let zaspali a teď chtějí stihnout všechno na poslední chvíli,“ komentuje vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Rakovník František Fröhlich situaci, kdy se řidiči snaží tyto vozy prodat nebo dovézt a přihlásit ještě před koncem roku. Vysoké sankce za vlastnictví vozů bez zaplaceného povinného ručení zase nutí majitele tyto mnohdy již nepojízdné vraky z registru odhlásit.

V Česku je podle údajů Sdružení automobilového průmyslu 1,45 miliónu aut starších 15 let. Neplatí tudíž na ně žádné emisní normy, proto při přeregistraci od 1. ledna 2009 zaplatí jejich majitelé deset tisíc korun. Vozů starých 10 až 15 let by mělo být 1,1 miliónu. Pro ně platí emisní normy Euro 1 a Euro 2 platné do roku 1993 a 1996. Registrační poplatek bude pět tisíc korun, respektive tři tisíce korun.

„Bohužel, naše zařízení je již morálně zastaralé a nemůžeme všechny zájemce o přeregistraci ihned uspokojit. Během dne jsme nuceni registraci třeba i zastavit, abychom stihli alespoň ty žadatele, kteří jsou v čekárně. I když přesné číslo, kolik je v okrese starších aut nebo i nepojízdných vraků, nesledujeme, už dnes je jisté, že všechny do konce roku přeregistrovat nestihneme,“ dodal František Fröhlich.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.