Nový systém na úřadě zatím nefunguje, na silnicích zabral

Strach o body zklidnil provoz

RAKOVNÍK. Zavádění nového dopravního zákona do praxe přináší problémy na obou stranách barikády. Zatímco řidiči se strachují o body, úředníci, kteří by je měli evidovat, zatím ještě nejsou ve svých funkcích a navíc jim ani nefunguje spojení na příslušná ministerstva. Podobná situace, jakou jsme zaznamenali na Městském úřadě v Rakovníku, je prý zcela běžná na celém území Čech a Moravy. Policisté naproti tomu nový zákon chválí. Řidiči se prý ukáznili, což se projevilo na počtu přestupků i nižší nehodovosti.

"V úterý 27. června nám odstřihli počítače, ale nové nestačili dodat. Na konci června a začátkem července tak byla zcela ochromena agenda vydávání nových řidičských průkazů. Vydávat se mohly pouze mezinárodní, které se vypisují ručně," popsal první etapu problémů starosta města Zdeněk Nejdl. Nové stroje přivezli až po četných urgencích, ale ještě ani toto pondělí, tedy deset dnů od zavedení nového zákona, systém nefungoval. "Počítače by měly být napojeny na dvě sítě. Ministerstva vnitra a ministerstva dopravy. Zatím je to tak, že když funguje agenda řidičských průkazů, nemáme přístup k evidenci vozidel. Síť spojující úřad s ministerstvy je zřejmě nedostačující," odhaduje příčinu problémů vedoucí odboru dopravy František Fröhlich.

Kromě problémů technických trápí úřad i potíže personálního charakteru. "Dosud nemáme ani jednoho ze dvou nově přibíraných úředníků," popisuje Fröhlich. Referentka agendy řidičských průkazů by měla nastoupit 16. července, referent přestupků dokonce až od 1. září. Odbor dopravy tak v současné době neví, jak se vyvíjejí počty bodů u jednotlivých řidičů v okrese Rakovník. Jakmile 16. července úřednice nastoupí, převezme certifikaci k systému a teprve potom odbor zjistí, kolik kdo ztratil bodů a zda je potřeba přistoupit k odebírání "řidičáků". "Systém by nás měl automaticky upozornit na případy, kdy dojde k poklesu bodů na nulu. Takového občana předvoláme, oznámíme mu situaci a on bude mít možnost se odvolat," popisuje Fröhlich.

A jak se nově zavedený systém projevil přímo na silnicích? Podle Ladislava Hellera z dopravního inspektorátu se řidiči velmi ukáznili. "Zákon plní svůj účel. Nehodovost klesla a počet zjištěných přestupků se rapidně snížil. Mezi řidiči jsou samozřejmě výjimky. V pátek jsme řešili řízení bez řidičského průkazu, které podle nového zákona může být v některých případech posouzeno jako trestný čin. Byla to známá firma, kterou jsme v minulosti zastavili mnohokrát. Tentokrát má problém," popisuje Ladislav Heller. Další trestný čin spáchal řidič, který v pátek večer havaroval pod vlivem alkoholu. "V krvi měl 1,5 promile. Myslím, že až bude platit pokutu od 25 do 50 tisíc korun a navíc přijde minimálně na rok o řidičský průkaz, bude se velmi divit," uzavírá Heller. Podle jeho slov bude rakovnický dopravní inspektorát i nadále řešit překračování povolené rychlosti s tolerancí plus mínus 10 km v hodině. "Tak to děláme celá léta a zatím náš přístup měnit nehodláme. Ovšem, i na našem okrese váš může zastavit policista odjinud, takže doporučujeme dodržovat rychlost co nejpřesněji," radí pracovník dopravního inspektorátu.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.