Stíhání Pavlíčka zastaveno

PRAHA (bed). Bývalý funkcionář MNV ve Třtici a pozdější vedoucí tajemník OV KSČ v Rakovníku Rudolf Pavlíček před soudem nestane. Středočeské státní zastupitelství zastavilo ve středu 1. října jeho trestní stíhání. Důvodem byl nedostatek podkladů, na jejichž základě by byla postavena obžaloba.

Podle ředitele Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta podepsal Rudolf Pavlíček, jako tehdejší funkcionář MNV ve Třtici, v roce 1952 rozhodnutí o zabavení majetku a vystěhování sedláka Karla Horáčka. Ten byl tehdy v obci největším konkurentem vznikajícího zemědělského družstva. Pavlíček byl obviněn z porušení pravomocí veřejného činitele a hrozilo mu až deset let vězení. Policie tak po více než půl století začala stíhat jeden z největších zločinů komunistického režimu – likvidaci selského stavu.

Sedmasedmdesátiletý Rudolf Pavlíček se k případu odmítl vyjádřit a podal proti němu stížnost. „I kdyby se ten skutek stal, je promlčený,“ uvedl jeho advokát Čestmír Kubát pro ČTK. Podle stejného zdroje je dnes sedlák Karel Horáček již po smrti a jeho dcery se k těžkému osudu rodiny vracet nechtějí.

Kvůli právní kontinuitě mohou policisté stíhat z dob minulého režimu jen ty zločiny, které odporovaly tehdejším zákonům. Podle historiků však chybějí k vyhánění zemědělských rodin při kolektivizaci a znárodňování zemědělského majetku za socialismu podklady. Zejména po roce 1953 totiž rodiny sedláků vysidlovaly místní orgány a neexistovala centrální evidence. Nelze tak proto přesně říci, kolik zemědělců vyhánění postihlo. Podle jedné z interních relací tehdejší Státní bezpečnosti bylo vysídleno 3000 až 4000 rodin.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.