Soud narovnal případ primáře Semerádta a T. Růžičky, stát se odvolal

Stíhání gynekologů zastaveno

RAKOVNÍK. V úterý 9. září pokračovalo u Okresního soudu v Rakovníku jednání v případu neoprávněného vybírání poplatků od pacientek gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice s poliklinikou Rakovník, k němuž docházelo od června roku 2004 do května 2007.

Na lavici obžalovaných usedli tehdejší primář gynekologicko-porodnického oddělení Tomáš Semerádt a lékař stejného oddělení Tomáš Růžička. Doktor Semerádt byl žalován z toho, že v inkriminovaném období vydal příkaz, aby při použití šetrnější léčby v případě onemocnění pacientek stresovou inkontinencí vybírali lékaři od nemocných žen doplatek za použitý materiál ve výši 6 000?Kč, přestože je úkon plně hrazen zdravotními pojišťovnami. „Smyslem tohoto příkazu bylo zlepšit hospodářský výsledek oddělení, protože paušál, poskytovaný rakovnické nemocnici pojišťovnami na tento typ léčby, náklady na materiál nepokryl. Nešlo tedy o to, že by se doktor Semerádt osobně obohatil,“ uvedl samosoudce Marcel Lehečka, který případ soudil.

„Na platby byly vydány příjmové doklady, peníze byly uloženy do nemocniční pokladny a byly řádně zdaněny. Z tohoto důvodu jsem rozhodl, že se nejednalo o trestný čin, ale byl spáchán skutek, který lze řešit tak zvaným narovnáním,“ vysvětlil Marcel Lehečka.

Takto lze rozsoudit případ, kdy horní sazba nepřesahuje pětiletý trest odnětí svobody, obžalovaný nahradí škodu (všem pacientkám byl obnos 6 tisíc korun vrácen) a složí na účet soudu určitou částku, z níž prvních 50 procent připadne obětem trestných činů a druhých 50 procent nějakému sociálnímu zařízení, v tomto případě konkrétně Domovu pro seniory na Zátiší. Podmínkou také je, že všichni poškození s takovýmto verdiktem souhlasí, což se v případě doktora Semerádta stalo.

„Z tohoto důvodu jsem trestní stíhání zastavil. K tomu ale měla výhrady státní zástupkyně Jindřiška Vrbová a podala stížnost ke Krajskému soudu v Praze,“ dodal samosoudce Lehečka.

Doktor Tomáš Růžička byl zproštěn obžaloby, protože pouze plnil příkaz svého nadřízeného. V jeho případě se státní zástupkyně odvolání vzdala.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.