Policisté šetří, zda Zdeněk Nejdl nezneužil své pravomoci kvůli dvaceti tisícům

Starosta čelí obvinění

RAKOVNÍK. Diskuse na jednání zastupitelstva vyústila v nečekané odhalení. Poté, co se Marcel Chládek zeptal starosty na to, jak dopadlo vyšetřování zahájené na radnici na základě dvou trestních oznámení, starosta pod tlakem lídra ČSSD připustil, že již bylo sděleno obvinění z trestného činu. "Týká se mojí osoby," uvedl nakonec Zdeněk Nejdl. Raportu se podařilo zjistit i další podrobnosti.

V případu, který v současnosti šetří skupina kriminální policie a vyšetřování, hraje hlavní roli druhý pavilon Mateřské školy Průběžná na Zátiší. Objekt byl poté, co prostory opustila někdejší zvláštní škola, pronajmut od září roku 2003 baseballovému klubu Red crayfish Rakovník, který vede člen zastupitelstva a představitel současné "vládnoucí koalice" Marek Pavlík (SNK - Evropští demokraté) za symbolickou 1 korunu ročně. Klub měl ve smlouvě, že si bude hradit náklady na elektřinu, vodu a vytápění. A právě spor o náklady na otop je předmětem starostova pochybení.

Zatímco spotřeba elektřiny byla dána údaji na elektroměru a vody na vodoměru, spotřeba plynu, jímž je budova vytápěna, musela být odhadována. "Dokud probíhá vyšetřování, nechci prozrazovat nic konkrétního. Řeknu vám jen tolik, že předmětem vyšetřování je faktura za vytápění. Klub platil na plyn jen malé zálohy, a když jsme mu při ročním vyúčtování plynu vyfakturovali doplatek, odmítl částku 21 tisíc korun zaplatit s tím, že je to sporné, protože není jasné, kolik přesně spotřebovali," říká ředitelka mateřské školy Eva Kodešová.

Následovala schůzka se zástupci města a dalšími úředníky, na níž se rozhodlo, že má být faktura stornována. "Jen tak stornovat fakturu, kterou jsem vystavila, bez jakéhokoli písemného podkladu mi z pochopitelných důvodů nepřipadalo správné. Proto jsem sepsala z jednání zápis a předložila ho starostovi k podpisu. Víc vám neřeknu. Postupovala jsem tak, abych měla důvody stornování faktury podložené," přibližuje Eva Kodešová.

Starosta Zdeněk Nejdl však neměl takovéto rozhodnutí učinit a podepsat se pod něj bez předchozího projednání v radě města. "Starostovi bylo sděleno obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Důvodem je podpis písemného dokumentu ohledně úhrady za vytápění v částce několika desítek tisíc korun bez souhlasu rady," říká René Černý, tiskový mluvčí policie. V případě prokázání tohoto trestného činu hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až do tří let.

Zdeněk Nejdl se k věci zatím nechce vyjadřovat. "Do doby než bude ukončeno vyšetřování, nebudu ve věci nic bližšího uvádět, nechci tím mařit vyšetřování. Přesto bych rád vyslovil své přesvědčení, že trestní stíhání je naprosto nedůvodné. Ničeho jsem se nedopustil a výsledkem vyšetřování jistě bude, že jsem nevinen. Po ukončení vyšetřování jsem připraven podrobně informovat ve věci veřejnost," uvedl Nejdl. Na přímý dotaz Raportu pak dodal, že si nevzpomíná, že by někomu nařídil stornování faktury.

Markéta Polívková, Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.