Žádný výbuch, zranění v Rakoně způsobilo víko cisterny

Smrtelný pracovní úraz

RAKOVNÍK. Zprávy a hlavně dezinformace o pracovním úraze v areálu společnosti Procter and Gamble Rakona se městem šíří již od čtvrtečního večera, kdy k neštěstí došlo. Skutečnost je taková, že za smrtelným zraněním jedenačtyřicetiletého P. K., který ve firmě pracoval více jak dvacet let, nestojí žádné výbuchy, exploze ani ekologické katastrofy. Smrtelné zranění způsobilo víko natlakované cisterny železničního vagónu, které se dosud z neznámých důvodů při vyprazdňování vymrštilo a způsobilo pracovníkovi zranění neslučitelná se životem. Další podrobnosti jsme zjišťovali přímo na okresním ředitelství policie a u vedení společnosti.

"Policie začala prošetřovat okolnosti pracovního úrazu s následkem smrti hned 21. září večer. Téhož dne ve 20 hodin 10 minut měl v objektu Rakony zaměstnanec manipulovat s poklopem v horní části vagónu. Při tom došlo k uvolnění poklopu, který byl následně tlakem odmrštěn. Pracovník utrpěl mnohočetná zranění neslučitelná se životem. O dalších krocích bude rozhodnuto pro ukončení šetření," sdělil nám k případu náměstek okresního policejního ředitele Ladislav Renza. Dále uvedl, že k případu byli povoláni i hasiči, kteří vyloučili jakékoliv další ohrožení bezpečnosti občanů a pracovníků Rakony. "V cisterně byla sypká inertní látka, síran sodný, a vlastně ani nedošlo k žádnému úniku," dodal Renza.

Společnost Procter and Gamble Rakona událost vnímá jako velkou tragédii. "Je nám velmi líto, že k něčemu takovému došlo. Jedná se o první případ v historii firmy. V současné době se vše prošetřuje. Co se přesně stalo, řeší inspektorát bezpečnosti práce a policie. Prvotní zprávy v tisku o explozi se nezakládaly na pravě," uvedl k případu tiskový mluvčí společnosti Ivan Krejčí.

Také podle jeho slov cisterna obsahovala inertní sypkou látku, která se z nádrže vyprazdňuje tlakem. "Postup je takový, že pracovník přichází k cisterně, která stojí zajištěna na vlečce. Nejprve musí zkontrolovat, zda jsou uzavřeny veškeré ventily. Pak cisternu propojí se silem a připojí hadici s tlakovým vzduchem. Cisterna se natlakuje a tlak vytlačí obsah cisterny do sila," vysvětluje personální ředitel Zdeněk Šíma. Podle něj se zřejmě nešťastnou náhodou otevřelo víko cisterny v době, kdy byl dotyčný pracovník v její blízkosti. "Co přesně se stalo, zda šlo o technickou závadu na cisterně či jejím uzávěru nebo další vlivy, zjistí zhruba do 14 dnů inspektorát bezpečnosti práce. Na jeho zprávu čeká i policie ČR," dodal tiskový mluvčí firmy.

"Ať už dopadne vyšetřování jakkoliv, naším hlavním úkolem je alespoň částečně zmírnit dopad, jaký má tragédie na rodinu našeho pracovníka. Odškodnění dle zákoníku práce se bude pohybovat v maximální možné výši, navíc vzhledem k tomu, že všem našim zaměstnancům hradíme skupinové životní pojištění, vyplývá z toho minimálně roční mzda, při úrazu patrně dvojnásobek roční mzdy, které budou rodině zesnulého vyplaceny," dodal Šíma. Podle našich informací měl P. K. manželku a dvě děti.

Co se týče opatření přímo na inkriminovaném pracovišti, žádné zásadní změny se nechystají. "Zatím nevíme, zda vůbec došlo k pochybení. Pracovníci na dotčeném úseku budou určitě znovu proškoleni a bývá zvykem, že pokud zjistíme problém, zpracuje se bezpečnostní studie, která zmapuje veškerá rizika a najde cesty, jak je eliminovat," uzavřel personální ředitel. Rakona vzhledem k tragickému případu zrušila plánovaný den otevřených dveří i další avizované návštěvy v rámci oslav 15 let od založení firmy.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.