Poslední rok školky zdarma zaplatí mladší děti

Školné v MŠ zdraží na 300 Kč

RAKOVNÍK. Nový školský zákon platný od 1. ledna způsobil komplikace nejen žákům, kteří se hlásí na střední školy, ale i těm nejmenším. Předškolákům v mateřských školách. Zákon praví, že poslední rok docházky do mateřské školky, který předchází nástupu na školu základní, je zdarma. To samo o sobě by byl krok pozitivní, kdyby ministerstvo školství poslalo s novým zákonem také finanční prostředky na úhradu takto vzniklých nákladů. Peníze ale nepřišly, ani nepřijdou. a tak musí školky hledat řešení samy.

Na to, jak, jsme se zeptali ředitelky MŠ v Hradbách Marty Tiché. "V našem případě se jedná o 27 dětí, které by měly mít školku zdarma. Kdybychom aplikovali nový školský zákon, přišli bychom do konce června o 40 tisíc korun, což je pro naši školku dost peněz. Proto jsme nuceni od 1. ledna zvednout měsíční poplatek na jednoho žáka z 250 na 300 Kč," vypočítává ředitelka. Docházku nejstarších dětí tak vlastně zaplatí všichni ostatní žáčci, kteří se naopak mohou těšit, že i oni v posledním roce docházky ušetří.

Když se ptáme, jestli paní ředitelka tuší, co ministerstvo ke změně přivedlo, přiznává, že smysl opatření jí uniká. Většina dětí totiž nastupuje do školky ve třech letech, později přicházejí jen výjimečně. Navíc sociálně slabé rodiny jsou od poplatku osvobozeny, takže se nedá očekávat, že by poslední rok školky zdarma nějak výrazně zvýšil počet dětí ve školkách.

Jan nám potvrdila vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu Rakovník Ing. Marie Polcarová, stejné navýšení poplatku na 300 Kč měsíčně se týká všech mateřských škol v Rakovníku. Ani úřad se neobává, že by změna přivedla do předškolských zařízení o mnoho více dětí, než tomu bylo dosud. Pokud by k tomu přesto došlo, město je kapacitně připraveno. "Kapacita rakovnických mateřských školek je z 95 procent naplněna. Pro případ většího zájmu dětí ale máme určité rezervy. Část pavilonu MŠ Vinohrady je pronajatá občanskému sdružení Paleček, podobně je tomu v MŠ Průběžná, kde sídlí sportovní kluby a zájmové organizace. Pokud by poslední rok školky zdarma způsobil nárůst počtu dětí, museli bychom smlouvy vypovědět a prostory znovu začít užívat pro potřeby školství," míní místostarosta Luděk Štíbr.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.