Šípek si pohoršil

RAKOVNÍK. Okresní soud minulé úterý rozhodoval opakovaně ve druhém soudním procesu s Lubošem Šípkem. Bývalý starosta Karlovy Vsi si v současné době odpykává tříletý trest za zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zpronevěru vůči obci. Ve druhé kauze je stíhán za podvod ke svému kolegovi v podnikání.

Připomínáme, že v prvním rozsudku okresní soud odkázal Jiřího Kopřivu na občansko právní řešení dluhu. Kopřiva se, stejně jako Šípek, proti výsledku odvolal a v odvolání způsobenou škodu podrobně doložil. Kraj jeho nárok uznal a věc vrátil na okres. Šípek jak známo Kopřivovi přislíbil společnou krajskou zakázku v Tuchlovicích, pro jejíž získání však bylo potřeba složit jistinu ve výši několika miliónů korun. A tak Kopřiva půjčil Šípkovi během prosince 2004 dva a tři čtvrtě miliónu. Peníze se předávaly takřka denně, v částkách od 100 tisíc do půl miliónu. Kopřiva si půjčoval od přátel i od firem. Výpůjčky pokračovaly i v roce 2005 až do celkové výše 4 milióny 186 tisíc Kč. Půjčka měla být tehdy splacena do třech měsíců. Jenže Šípek peníze nevracel a stále tvrdil, že leží na krajském úřadě a akce se oddaluje. Komu konkrétně však peníze předával, říci nechce.

Právní zástupce Milan Hulík v závěrečné řeči soud vyzval, aby zvážil, zda se nejedná spíše o občansko právní spor. Sám obžalovaný ale uznává, že Kopřivovi dluží 2 milióny 750 tisíc. „Nikdy jsem ho nechtěl podvést, ale špatně jsem otipnul určité lidi, kteří mi nabídli fiktivní zakázky. Omlouvám se, že jsem mu způsobil škodu. Všeho lituji,“ řekl na závěr Šípek. Předseda senátu Stanislav Kos pak vyhlásil nový rozsudek. Trest zůstal ve stejné výši. Za podvod, zpronevěru a podvod ve stádiu pokusu byl Šípek odsouzen k úhrnnému trestu sedmi let nepodmíněně do věznice s dozorem. Tím byl zároveň zrušen tříletý trest z 1. 11. 2007. Navíc je odsouzený povinen uhradit poškozenému Jiřímu Kopřivovi částku 3 milióny 416 tisíc Kč. Proti rozsudku se lze znovu odvolat ke krajskému soudu.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.