Bývalý starosta byl uznán vinným ze série podvodů a z pokusu zpronevěry

Šípek dostal sedm let

RAKOVNÍK. K souhrnnému trestu ve výši sedmi let nepodmíněně byl v úterý 10. června odsouzen soukromý podnikatel a bývalý starosta Karlovy Vsi Luboš Šípek. Senát Okresního soudu v Rakovníku, jemuž předsedal Stanislav Kos, ho uznal vinným z několika podvodů a z pokusu zpronevěry. Trest si Luboš Šípek odpyká ve věznici s dozorem.

Vynesení rozsudku předcházel výslech posledního svědka, podnikatele Petra Ženíška z Prahy 5. Ten půjčil Luboši Šípkovi dvakrát částku 500 tisíc korun. Poprvé mu ji vrátil až po podání návrhu na exekuci, podruhé již nikoliv. „Peníze potřeboval Luboš Šípek údajně na dodělání stavebních prací. Půjčil jsem mu je pod podmínkou sepsání zástavní smlouvy u notáře. Předmětem zástavy byla pásový stroj pro úpravu komunikací, tzv. finišer,“ uvedl před soudem Petr Ženíšek. Netušil ovšem, že zmíněný stroj není majetkem Luboše Šípka, jak mu tvrdil. Místo navrácení půlmiliónového dluhu Šípek Ženíškovi řekl, že se dostal do druhotné platební neschopnosti. „Chtěli jsme celou záležitost vyřešit tak, že mi pan Šípek dluh uhradí formou práce na mé zakázce. Moje firma provedla v modřanském areálu přípravné práce, areál vyklidila, ale pan Šípek ani v jednom ze tří dohodnutých termínů nepřijel a práce neprovedl,“ pokračoval ve výpovědi Ženíšek. Šípek se snažil umořit dluh předáním jiných strojů, ale ani k tomu nedošlo. „Dodnes mi nebyl dluh splacen,“ dodal Petr Ženíšek.

Soudce Stanislav Kos sloučil případ poškozeného pražského podnikatele s případem Jiřího Kopřivy z Rakovníka, jemuž Luboš Šípek dluží 4,073 miliónu korun.

Státní zástupce Šiler ve své závěrečné řeči uvedl, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestných činů podvodu a zpronevěry ve stadiu pokusu, že se jednalo o sérii trestných činů, které jsou společensky velmi nebezpečné, a navrhl obžalovanému nepodmíněný trest v polovině trestní sazby.

Šípkův obhájce Milan Hulík řekl, že všechny transakce jeho klienta měly občansko právní a nikoliv trestní charakter. Nebylo prý prokázáno, že si peníze půjčoval s úmyslem, že je nevrátí. Do platební neschopnosti se údajně dostal díky své podnikatelské neobratnosti a nikoli záměrně. Uvedl, že nebýt předchozí kauzy, v níž byl Šípek odsouzen jako bývalý starosta Karlovy Vsi na tři roky vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele, nedostaly by se jeho finanční transakce před trestní senát. Proto navrhuje, aby byl jeho klient zproštěn obžaloby v plném rozsahu. Luboš Šípek se se slovy svého obhájce ztotožnil a prohlásil, že lituje, že vše skončilo až před soudem.

Zhruba po patnáctiminutové poradě vynesl soudce Kos rozsudek. S oznámením výše nového trestu zároveň zrušil předchozí Šípkův tříletý trest a zmírnil výkon trestu ve věznici s ostrahou na věznici s dozorem. Zároveň nařídil uhradit Petru Ženíškovi dlužnou částku 500 tisíc korun.

Pokud se týká částky, kterou odsouzený dluží Jiřímu Kopřivovi, odkázal její vymáhání na občansko-právní řízení. Šípkův obhájce se na místě proti rozsudku odvolal, státní zástupce si ponechal na vyjádření zákonnou lhůtu.

„Musím se poradit s právníkem. Mně nešlo o to, aby Luboš Šípek skončil ve vězení, ale aby mi vrátil peníze, které jsem mu půjčil. A to se nestalo. Ještě počkám na stanovisko odvolacího soudu,“ reagoval Jiří Kopřiva.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.