Silnice na Rudu v provozu

RUDA. Od úterního odpoledne mohou řidiči jezdit do Nového Strašecí opět přes Rudu. Slavnostním přestřižením pásky skončila tříměsíční uzavírka, kvůli níž byla doprava směrem na Prahu odkláněna z Rakovníka na karlovarku. S největším omezením se musela potýkat Lužná. Ta se vzhledem k další uzavírce v Lišanech stala prakticky obcí se slepou silnicí.

„Stavba silnice Ruda – Lužná v délce asi šesti kilometrů nebyla vůbec jednoduchá. Největším problémem vozovky byla voda. Silnice byla celá podmáčená, chyběly u ní propusti a voda neměla kam odtékat. Hlavní problém byl v krajnicích. Je to stará vozovka ještě z Rakouska-Uherska, jejíž kraje se postupně rozšiřovaly, což bylo neúnosné. Krajnice se musely celé odbagrovat, odvodnit, dělalo se zesílení podloží, hloubkové drenáže a propustě. Nyní už je vozovka technicky v ideálním stavu. Je ale důležité, aby SÚS pravidelně udržovala příkopy. Když je alespoň jednou za rok nepročistí, tak se zanesou a voda se dostane opět do podloží,“ vysvětluje Miroslav Havlíček, ředitel závodu Eurovia, který stavbu realizoval. Podle smlouvy měla stavba stát 66 miliónů, na vícepracích se však o sedm miliónů prodražila. O jejich proplacení zatím Středočeský kraj definitivně nerozhodl.

„Na radě kraje jsme doposud rozhodli, že peníze navíc se schválí pouze v případě, kdy nezávislý odborník posoudí, že opravdu byly nutné a nebyly nazbyt,“ vysvětluje náměstek hejtmana Marcel Chládek. Na novou silnici je záruka pět let. Podle údajů dodavatelské firmy je tak zatížena dopravou, že je tato doba přesně na hranici její životnosti. Denně po ní totiž projíždí kolem 1800 vozidel včetně těžkých nákladních automobilů.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.