Silnice do Strašecí ve skluzu?

RAKOVNÍK. Jak jsme na začátku dubna na stránkách Raportu informovali, začala 1. 4. rekonstrukce šestikilometrového úseku frekventované silnice z Rakovníka na Nové Strašecí. Zakázku provádí za vysoutěženou cenu 66 miliónů korun pražská firma Eurovia, investorem je Středočeský kraj. Odbor dopravy MěÚ Rakovník povolil uzavírku komunikace do 31. srpna, kdy by zde měl být opět obnoven provoz.

Nyní se však naše redakce dozvěděla, že Středočeský kraj uzavřel s dodavatelem prací smlouvu, podle níž má být rekonstrukce dokončená už k 30. červnu. Tento termín ale údajně Eurovia nestihne, protože se při rekonstrukci vyskytly vícepráce za zhruba 7 miliónů korun. „Firma Eurovia dosud kraj nepožádala o prodloužení termínu, přestože původně takovou žádost ústně avizovala. Pokud jde o úhradu vícenákladů, rada kraje navýšení ceny díla zamítla a žádá o předložení kvalifikovaného posudku nezávislého znalce. Po předložení posudku rada znovu navýšení ceny díla posoudí,“ odpověděl na náš dotaz náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek a doplnil, že problém tkví v naprosto nekvalitně zpracovaném projektu za minulého vedení kraje. Nebylo v něm řešeno např. odvodnění silnice a její únosnost. Navíc na stavbě prý nepanuje nijak čilý pracovní ruch. Jsou dny, kdy se tu nepracuje vůbec a vozovka slouží jako stezka pro cyklisty nebo bruslaře. Pokud se neprokáže oprávněnost vícenákladů, a tudíž nedodržení termínu dokončení, bude firma sankcionována.“

Mluvčí kraje Berill Mascheková podotýká, že pokud firma Eurovia požádá písemně radu kraje o prodloužení termínu a ta žádosti vyhoví, žádné sankce vůči ní nebudou uplatněny. Opět ale záleží, jak kvalifikované a přesvědčivé důvody firma Eurovia uvede. „Je tedy možné, že k navýšení ceny nakonec dojde,“ uvedla Mascheková.

Náměstek Chládek tvrdí, že firmy si budou muset zvyknout, že se musí dodržovat smlouvy a termíny v nich stanovené. „Většina z nich totiž byla zvyklá na velkou benevolenci bývalého vedení kraje. Mimochodem podobnou benevolenci uplatňuje i současné vedení města Rakovníka,“ neodpustil si náměstek středočeského hejtmana.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.