Referentka odboru dopravy se zhroutila, kolega podal trestní oznámení

Šikana a manipulace s daty?

RAKOVNÍK. Lidé se střídají na dovolených a na většině pracovištích vládne klid. S výjimkou odboru dopravy Městského úřadu v Rakovníku. Žaloby vznesené dvěma úředníky na postupy svých nadřízených narušily letní idylku i v kanceláři tajemnice úřadu a starosty Rakovníka.

Jednu z žalob před časem podala na město Rakovník referentka odboru dopravy Jana Titzlová. V šestnácti stránkovém spisku poukazuje na neoprávněný postup svého nadřízeného Františka Fröhlicha (vedoucího odboru) vůči svojí osobě.

„Na odboru dopravy pracuji od roku 2003. Časem jsem od svého vedoucího zaznamenala náklonnost, která přerůstala určité meze,“ naznačuje úřednice. Po odmítnutí této situace jí údajně začal šéf šikanovat. „Sledoval mě, kam jdu, co tam dělám, komu telefonuji, kdy přijdu z oběda. Vyvrcholilo to letos, kdy mě obvinil z toho, že jsem se zdržela bez jeho souhlasu déle na pracovišti. V té době jsem po práci vyřizovala agendu Svazku měst a obcí, což jsem měla povoleno od tajemnice. Nakonec mi tato činnost byla zakázána. Cítila jsem to jako nespravedlnost. Psychicky jsem se zhroutila,“ říká referentka, která je nyní v pracovní neschopnosti.

O vyjádření jsme požádali ženu odpovídající za chod městského úřadu – tajemnici Elišku Holkovou. Že na odboru dopravy dochází k vzájemnému obviňování úředníků ví, nechce se však pouštět do podrobností. „Tyto věci mají charakter nějakého tvrzení a bude předmětem soudu, aby takovou věc vyšetřil a učinil závěr,“ uvedla tajemnice.

Na další nesprávný postup vedení odboru dopravy poukazuje v trestním oznámení na zneužití pravomoci veřejného činitele (tentokrát na neznámého pachatele) vedoucí jednoho z oddělení odboru – Luboš Moucha. Podle něj došlo k manipulaci s údaji (přepsání zápisu v podacím deníku) o údajném dopravním přestupku, který se shodou okolností týkal tajemnice Holkové. Ta letos květnu při dopravní kontrole nepředložila platné pojištění k vozu manžela, v němž jela. „Platné pojištění jsem zapomněla doma, to se může stát každému. Policista se mnou záležitost vyřešil na místě domluvou,“ vysvětluje tajemnice. Rozhodně prý nedala pokyny, aby se manipulovalo s údaji na odboru dopravy. Na věc byla telefonicky dotazována policistou, který Mouchovo oznámení vyšetřuje.

Ve stížnostech je často citováno jméno vedoucího odboru dopravy. „Rozhodně si nechci se svými zaměstnanci dopisovat přes noviny. Žádných pochybení v rámci pracovněprávních vztahů si nejsem vědom. Pokud k nějakým došlo, ať je prověří orgány činné v trestním řízení,“ komentoval věc František Fröhlich.

Na oba případy jsme se dotázali i starosty Zdeňka Nejdla. Ten přiznal, že byl oběma stěžovateli kontaktován a s jejich verzemi případů seznámen. Podle něj se jedná o pracovněprávní vztahy, do kterých starosta nevstupuje. Přiklání se i ke stanovisku odborů, které požadují, ať záležitost vyřeší soud. „Celá ta situace mě mrzí, ale řešení neznám. Už vidím, že se z toho stane politikum,“ soudí starosta.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.