Kvůli drogám ve věznici může mít u soudu problémy i personál

Sestra versus „bachař“

RAKOVNÍK. Odsouzený Zdeněk Gážo si v současné době odpykává ve věznici v Oráčově trest za výtržnictví a násilnou trestnou činnost. Za mřížemi má být až do roku 2013. Zatím. Trest se mu totiž už podruhé může protáhnout za užívání drog. Přestože se jeho poslední kauza na první pohled jevila jako jednoznačná, v průběhu projednávání se tak zkomplikovala, že byla již podruhé odročena a zřejmě dojde i ke konfrontaci svědků. Věc tak připomíná detektivku se zásahem nadpřirozených mocností.

Zdeněk Gážo se již jednou u okresního soudu k užití pervitinu doznal a vysloužil si tak prodloužení trestu o půl roku. Tentokrát je jeho případ komplikovanější. Státní zástupce Jindřiška Vrbová obžalovala 3. července Zdeňka Gáža pro maření výkonu úředního rozhodnutí, kterého se měl dopustit 15. dubna 2008 tím, že ve vězení požíval návykové látky. Tím, že se této činnosti dopustil opakovaně, zmařil část trestu. Gážo však vinu popírá. Tvrdí, že když moč odevzdal a zdravotní sestra před ním provedla test, řekla mu, že je negativní a poslala jej, aby moč vylil. Když tak učinil a vrátil se do ordinace, prohlásila, že v moči přece jen něco bylo, a tudíž je test pozitivní. Proto má počkat v čekárně na provedení dalšího testu. Tentokrát byl ale vzorek pozitivní, což potvrdil i laboratorní rozbor. Gážo však s výsledkem, vzhledem k průběhu prvního testu, nesouhlasil. Tvrdil, že nic nebral a vyžádal si opakovaný test v přítomnosti lékařky. Když se dostavila, provedený test byl negativní, byť byl proveden pouze pomocí testovací soupravy a moč nebyla zkoumána laboratorně. Soudce Marcel Lehečka byl výpovědí obžalovaného překvapen. Gážo totiž odmítl před policií vypovídat, a tak ve spisu nebylo o opakovaných odběrech ani slovo. Soud byl proto odložen na 17. července a předvolána byla celá řada svědků.

O opakovaném ranním odběru nic nevěděla ani lékařka Jana Hajčiová. Potvrdila jen, že byla přizvána kvůli pochybnostem ze strany obžalovaného. V její přítomnosti byl proveden kolem 13. hodiny test s negativním výsledkem, což si lékařka nedokáže vysvětlit, vzhledem k tomu, že dopolední test byl pozitivní. „Nemám na to žádný názor,“ řekla na dotaz soudu a dodala, že podle ní není možné, aby se hodnoty po pěti hodinách takto změnily.

Existenci dvou ranních odběrů soudu potvrdil i dozorce Antonín Jiříček. „Sestra Votýpková nejprve řekla, že je Gážo negativní. Když moč vylil, sdělila, že se něco ukázalo a že je tedy pozitivní,“potvrdil Jiříček. Zdravotní sestra Votýpková však tuto skutečnost důrazně popřela. „Obžalovaný podstoupil ráno jen jeden test. To, co říká svědek Jiříček, není pravda, nevím jak na to přišel,“ hájila se důrazně.

Soud se tak sejde nad případem ještě potřetí. Vzhledem k tomu, že Jiříček i Votýpková byli pod přísahou a soud je upozornil, jaký trest jim hrozí za křivé svědectví, bude provedena jejich konfrontace. Soud navíc požádá o vysvětlení dvou rozdílných testů soudního znalce z oboru toxikologie. Jednání bylo odročeno prozatím na neurčito.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.