S voňavým městem se máme smířit

RAKOVNÍK. Městem se pomalu začíná šířit vtip, že pokud si necháte vyprané prádlo uschnout venku, nepotřebujete aviváž. Kritika občanů směřuje k zamořování ovzduší podivnou vůní z Rakony a dostala se i na jednání městského zastupitelstva.

Kromě vůně poukazují občané i na pěnu, která se v deštivých dnech valí z okapových rour. Fotografický důkaz z listopadu nám do redakce poslal hoteliér Petr Svoboda z Nádražní ulice. „Když přišla naše recepční na směnu, upozornila mě na chuchvalce pěny valící se z okapových svodů. Podobná situace byla na celém Husově náměstí,“ popisuje hoteliér. Na napěněné kaluže i odér nás před nedávnem upozornili i občané na Bezděkově a Zátiší.

„Pokud starosta tvrdí, že si časté vůně šířící se městem nevšiml, tak o něm musím vážně pochybovat. To musí cítit každý. Otázkou je, co s tím město dělá. Myslím, že občasný miliónek, který Rakona městu utrousí, je malá daň za zamořené ovzduší, které dýcháme my a naše děti. Město by mělo minimálně trvat na tom, aby měl podnik sídlo v Rakovníku a daně odváděl do městského rozpočtu,“ usuzuje Petr Svoboda.

U vedoucí odboru životního prostředí města Aleny Škoudlínové jsme zjišťovali, jestli se kritikou občanů na znečištěné ovzduší setkali. „Několik stížností občanů se k nám dostalo. Jejich řešení bohužel není v naší kompetenci. Znečištěné ovzduší středními a velkými zdroji, kam Rakona patří, ze zákona řeší Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na ní by se měli občané s podněty ihned obracet.“

Pokud si občané stěžují přímo na odboru životního prostředí města, ten věc neprodleně nahlásí na inspekci. „Pokud je nám známo, pracovníci České inspekce životního prostředí při kontrolách žádné porušení zákona o ochraně ovzduší nezjistili. Případné obtěžování zápachem, popřípadě nadměrnou vůní z parfémů z výroby, tento zákon neřeší. Podle současné legislativy nemá chemický průmysl povinnost tyto zápachy měřit,“ dodává Alena Škoudlínová.

O nadměrné vůni ve městě ví i samotný podnik Procter & Gamble Rakona. „O problému víme a hledáme řešení. Na doporučení České inspekce životního prostředí jsme požádali VŠCHT o provedení měření, které by mělo prokázat, že vůně ve městě je lidskému zdraví neškodná,“ uklidňuje tiskový mluvčí Pavel Šutera.

Čelem se Rakona staví i k pěně z okapových svodů. „Únik látek, které by pěnu po dešti mohly způsobit, si necháme změřit autorizovanou firmou PAEL Praha. Na základě výsledků měření přijmeme opatření, aby se látky způsobující pěnu do ovzduší nedostaly,“ uvádí Pavel Šutera. O výsledcích měření bude Raport informovat.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.