Po dvou letech opět došlo k hromadnému úhynu ryb v Rakovnickém potoce

Ryby plavaly břichem vzhůru

RAKOVNÍK. v minulém čísle Raportu jsme zmínili vládní zprávu, podle které patří Rakovnický potok k největším stokám v České republice. Se závěry zprávy ale nesouhlasili ani zdejší vodohospodáři, ani rybáři. Jaromír Matoušek z MO ČRS Rakovník v závěru konstatoval, že už dva roky nedošlo v potoce k hromadnému úhynu ryb, a to i navzdory loňským dlouhotrvajícím vedrům. Jako kdybychom tímto článkem katastrofu přivolali.

Ve čtvrtek 22. července odpoledne upozornili rakovničtí rybáři na značné množství zejména malých ryb, které plavou po hladině potoka břichem vzhůru nebo se dusí. Stalo se tak v prostoru mezi výpustí z podniku ATESO a mostem pod fotbalovým hřištěm SK Rakovník. Po hladině plavali zejména malí tloušti, lipani, ale i pstruzi. "Dneska dopoledne ATESO vypouštělo odpadní vody. Potvrdila nám to tamní vodohospodářka Alena Foldová," přivítal nás na místě zkázy hospodář MO ČRS Rakovník Jiří Šimek. "Podívejte, jak se ryby dusí," ukázal na tlouště, který se zaryl do bahnitého dna. "Ty nejmenší rybky už vzala voda, další leží na dně. Tenhle jez je neštěstí. Jeho konstrukce nedovoluje vodě odtékat. a všimněte si toho množství bahna," poukazuje Jiří Šimek, zatímco pracovník odboru životního prostředí MěÚ Rakovník Ing. František Pavlíček nabírá na několika místech vzorky vody. Rybáři zajišťují několik uhynulých ryb, aby je mohli poslat na rozbor. u jedné z nich odkrývá Jiří Šimek žábry. "Podívejte se, jak jsou spálené. To je evidentní otrava," říká rybářský hospodář. "Přála bych vám vidět, co někdy teče do Rakovničáku z Černého potoka," konstatuje žena, která na břehu venčí svého pejska. "Černý hustý kal!"

Druhý den jsme kontaktovali vedoucí odboru ŽP RNDr. Alenu Škoudlínovou. "Škoda, že jsme se o úhynu ryb dozvěděli až ve tři čtvrti na čtyři odpoledne, a ne hned dopoledne. z výpusti už nic neteklo, a tak jsme alespoň odebrali vzorky vody. Dnes ráno provedli naši pracovníci kontrolu v podniku ATESO. Bylo zjištěno, že včera dopoledne opravdu došlo k vypouštění odpadních vod z tohoto závodu do Rakovnického potoka, ovšem podle předložené dokumentace nebyly překročeny povolené hodnoty." Vše tedy bylo v normě. Nikdo nic neporušil, přesto uhynulo velké množství ryb a škody jsou značné. Podle slov Aleny Škoudlínové se spojilo několik nešťastných faktorů dohromady. Nízký stav vody v potoce, vysoká teplota vzduchu, přemnožení sinic a vypouštění odpadních vod způsobily v potoce takové prostředí, v němž většina ryb nepřežila. "Chystáme pro nejbližší budoucnost trvalá opatření a kontroly všech podniků, co a kdy do vody vypouštějí. Zvažujeme i určitá opatření v období extrémních klimatických podmínek. Podíváme se také, které obce mají ještě zaústěnou kanalizaci do potoka, stejně tak kde dochází k orbě způsobem, jenž pak umožňuje splachy do potoka. Jsem přesvědčena, že dlouhodobým působením na všechny dotčené subjekty se nám podaří vodu v Rakovnickém potoce, a nejen v něm, podstatně zlepšit," nastínila další postup odboru ŽP jeho vedoucí.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.