Vůbec první případ zločinů kolektivizace vyšetřován ve Třtici

Rudolf Pavlíček obviněn

TŘTICE, NOVÉ STRAŠECÍ. Minulý týden jsme v celostátních sdělovacích prostředcích zaznamenali vůbec první obvinění, které od roku 1989 padlo za zločiny při kolektivizaci zemědělství. Případ se odehrál ve Třtici a obviněným je někdejší funkcionář národního výboru Rudolf Pavlíček. Ten měl v roce 1952 podepsat rozhodnutí, podle kterého přišel o majetek třtický sedlák Karel Horáček.

Podle ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta úřad prověřuje dalších zhruba 350 případů. Předmětné oznámení učinila jedna z dcer poškozeného. „Tehdejší akce byly zaměřeny na celé rodiny, takže postihly i nezletilé. Celý ten postup zadalo ÚV KSČ. Vše bylo rozpracováno na základě směrnice třech ministrů a postaveno nad tehdejší platné zákony, takže celá kolektivizace byla nezákonná a byly do ní zapojeny obce, kraje i okresy. Jejich úkolem bylo vytipovávat osoby, které bylo možné uznat za tzv. kulaky a přimět je, aby nedobrovolně vstoupily do JZD. V tomto případě se jedná o osobu, která i s ohledem na značný odstup času ještě žije. Nyní bylo policií zahájeno trestní stíhání, které dostane na vědomí i podezřelá osoba s právem na podání stížnosti. V dalším průběhu vyšetřování se ukáže, zda bude dotyčný postaven před soud za zneužití pravomoci veřejného činitele, kde mu hrozí trest odnětí svobody až do výše deseti let,“ řekl nám k případu ředitel úřadu s tím, že se nebude vyjadřovat ke jménu obviněného. To se však ve všech sdělovacích prostředcích objevilo v plném znění.

Rudolf Pavlíček se k případu zatím nechce mediálně vyjadřovat, neboť ještě neměl možnost seznámit se podrobně se spisem. Na otázku Raportu, zda si na předmětný případ vzpomíná, řekl, že je to velmi složité, neboť od té doby uplynulo již téměř 60 let. Jeho obhájce je přesvědčený, že skutek byl již promlčen. Ale ani k tomuto názoru se obviněný nechce vyjádřit, neboť věc s právníkem dosud nekonzultoval.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.