Režisér ČT žalován knihovnou

RAKOVNÍK. V pondělí 18. května proběhl v Rakovníku možná trochu neobvyklý soud. Obžalován byl člověk, který si půjčil, a nevrátil čtyři knihy.

V pondělí 25. května již soudkyně Marie Faltýnová vynesla rozsudek. Vyhověla žalobě a stanovila obžalovanému Marku Škarpovi povinnost uhradit Městské knihovně v Praze částku 4 178 korun s příslušenstvím a současně povinnost zaplatit České republice na účet zdejšího soudu poplatek ve výši 600 korun, protože Městská knihovna Praha je od soudních poplatků osvobozena.

Toto zpočátku nevinné opomenutí začalo 2. února 2007, kdy si Marek Škarpa vypůjčil čtyři knihy. Smlouvu s knihovnou uzavíral jako student VŠ – uměleckého oboru, ale publikace ani po mnoha urgencích nevrátil. Protože se v současnosti Marek Škarpa, režisér dokumentárních pořadů ČT (např. Po stopách hvězd), zdržuje na soudu neznámém místě, byl mu určen opatrovník, který jej u jednání zastupoval. Během prvního jednání byly přečteny listinné důkazy, které obsahovaly historii výpůjčního procesu. Městská knihovna v nich vyčíslila svou pohledávku, která obsahovala hodnotu půjčených knih, veškeré poplatky a náklady na zpracování. Žalovanému byla zaslána jak upomínka, tak předžalobní výzva.

Soud určil, že Marek Škarpa musí uhradit hodnotu knih, kterou pro knihovnu ocenil znalec na 1 280 korun, a podle knihovního řádu i pokutu. Toto zpozdné se od února 2007 vyšplhalo na sumu 2 556 korun. Za upomínky dluží 74 korun. Sumář ještě doplňuje částka 150 korun za podání žaloby. Suma sumárum tak čtyři nevrácené knihy vyšly Marka Škarpu na 4 778 korun.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.