Rakovník má novou galerii

RAKOVNÍK. Skutečně "velká sláva", na níž se alespoň v historických materiálech bude vzpomínat i za mnoho desítek let, se odehrála v neděli v podvečer ve Vysoké ulici. Výstavou pavlíkovského rodáka, světoznámého malíře Jiřího Anderleho, byla slavnostně otevřena Nová síň Rabasovy galerie.

Nedělním slavnostním aktem se završila mnohaletá práce. Vlastní stavba hypermoderní výstavní síně Rabasovy galerie sice trvala jen rok, ovšem projektové práce zaměstnávaly povolané osoby ještě v minulém století. Mezi nimi je třeba na prvním místě zmínit rakovnického architekta Karla Zusku a jeho zaměstnavatele, českobudějovické Ateliéry A1, a pochopitelně ředitele RG Václava Zoubka.

Celkové náklady na vybudování nové galerie se vyšplhaly přibližně na devět miliónů korun. v bezmála rekordním čase ji rekonstruovala novostrašecká stavební firma Čestav. Hlavním investorem se stal Středočeský kraj, pod jehož křídla před dvěma roky instituce Raba-sovy galerie přešla od zaniknuvšího Okresního úřadu.

"Sehnat peníze a donutit firmu, aby vše postavila přesně podle našich představ, pochopitelně nešlo tak jednoduše. Že se stavbu podařilo realizovat aspoň ve stavu, v jakém je, je tedy pro všechny zúčastněné velkým zadostiučiněním. Zároveň je však vznik galerie, jež je skutečně na úrovni, velkým projevem úcty vůči zdejšímu kulturnímu publiku a Rakovníku jako takovému," komentoval slavnostní chvíli Zoubek.

Ten pro nejčestnější roli prvního umělce, jehož díla galerie představuje, vybral světoznámého malíře Jiřího Anderleho. Jak Zoubek přiznává, důvodů bylo hned několik; jednak ten, že Anderle je rodák z Pavlíkova, pak také, že Jiří se v Rakovníku doposud nedočkal souhrnné reprezentativní výstavy. a v Anderleho prospěch hrál v neposlední řadě i fakt, že právě on před lety zahajoval provoz výstavní síně RG na radnici.

Jiří Anderle se ostatně před doslova přecpanou síní chopil jako poslední řečnického slova. Před ním k davu mluvil především ředitel galerie. Památné chvíli asistovaly osobní účastí i důležité persóny politického a kulturního života. v Nové síni se kupříkladu objevili krajští radní Zbyněk Šorm a Vilém Žák, starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl či sochař Miroslav Pangrác. Mimochodem, právě retrospektiva jeho díla vystřídá v druhé polovině listopadu Anderleho obrazy a grafiky.

Takový příval lidí na slavnostním otevření vzbuzuje otázku, zda si do reprezentativní síně budou nacházet davy cestu i nadále. "Samozřejmě, nemůžeme čekat zázraky. Ale potěší nás každý nový fanoušek, kterého se podaří novou síní k výtvarnému umění přitáhnout," míní Zoubek, který jedním dechem dodává, že práce v nové galerii v žádném případě nekončí. "Ještě je spousta věcí, které je třeba, lidově řečeno, vychytat. Především se musí stanovit optimální parametry klimatického systému. Vždyť firma opustila stavbu teprve včera večer."

Bližší informace o výstavě Jiřího Anderleho si přečtete na kulturní straně příštího čísla.

Marek Bradáč

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.