Lasselsberger mění organizaci a snižuje výrobu v Rakovníku

Rako 1 a 2 propustí 130 lidí

RAKOVNÍK. Již několik měsíců se v Rakovníku hovoří o chystaných změnách v rakovnických závodech společnosti Lasselsberger. Přestože informace o plném uzavření některých provozů se nakonec ukázaly jako nepravdivé, o práci přijde téměř 130 zaměstnanců.

Společnost Lasselsberger mění od dubna zásadním způsobem organizaci a sníží kapacitu výroby v lokalitě Rakovník. Důvodem je nižší prodej výrobků, s tím související vyšší skladové zásoby a blížící se rozjezd nové výrobní linky v závodě RAKO 3.

„Globální finanční a ekonomická krize se nevyhnula ani trhům s keramickými obkladovými materiály. Jejich pokles o cca 15 % má svůj dopad i na odbyt Lasselsbergeru. Společnost reaguje na tuto situaci urychlením plánované reorganizace výroby v Rakovníku a dále snížením stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivity práce. V závodě RAKO 1 budou zastaveny dvě linky na výrobu obkladaček a dlaždic s celkovou roční kapacitou 1,8 mil. m2. Současně s tím budou i proporčně omezeny veškeré činnosti v závodě. V závodě RAKO 2 bude také proporčně snížena výroba závodu a změněna organizace práce. Pro výrobu stávajících výrobků budou využity zbývající výrobní kapacity obkladaček a dlaždic společnosti Lasselsberger v závodech v ČR,“ uvedl ředitel marketingu Herbet Kraus.

Rozjezd nové výrobní linky v závodě RAKO 3 je plánován na léto 2009 a právě časový rozdíl mezi zastavením starších výrobních linek RAKO 1 a rozjezdem této nové linky povede ke snížení skladových zásob v lokalitě Rakovník, které vznikly jako důsledek nižšího prodeje v posledních 6 měsících. Zcela nová linka v RAKO 3 bude mít kapacitu 2,0 až 2,4 mil. m2 podle vyráběného formátu a výrazně vyšší efektivitu výroby. Další rozdíl je v sortimentní flexibilitě linek. Starší linky vyráběly pouze čtvercové obkladačky malých formátů, zatímco nová linka pokrývá široké spektrum formátů, které dále rozšíří o největší obkládačkový formát, který je Lasselsberger na svých linkách schopen vyrábět.

Změny se nutně dotknou i stavu zaměstnanců. Celkem dojde ke snížení počtu zaměstnanců společnosti o 165, přičemž téměř 130 pracovních míst se týká reorganizace výroby v Rakovníku. V závodě Rako 1 bude počet zaměstnanců snížen o 91, v závodě Rako 2 o 26. O 13 míst poklesne počet zaměstnanců THP.

Přes všechny naznačené problémy Herbet Kraus důrazně vyvrátil fámy o plném ukončení výroby v závodě Rako 1 nebo Rako 2. „Na Rako 1 zavíráme dvě linky, ale zbytek bude pokračovat. Vyrábí se zde klíčové části koupelnového sortimentu, takže není žádný důvod k zavírání. Rako 2, kde se vyrábějí drobné mozaikové obkladačky jako doplněk koupelnového sortimentu, přechází do střídavého režimu. Máme zde dvě linky, z nichž vždy jedna bude vyrábět a druhá stát. Kdykoliv se ale můžeme vrátit do plného režimu podle situace na trhu. Rako 3 vyrábí trvale na všech linkách, které má. Nová čtvrtá linka půjde do provozu koncem léta. Informace o uzavření jednotlivých závodů, se kterými se někdy setkáváme, jsou v úrovni fám. V nejbližší době neočekáváme žádné jiné změny, než o kterých jsme informovali,“ uvedl Herbert Kraus. Dále dodal, že společnost při rozvazování pracovních smluv dodrží veškeré zákonné podmínky i kolektivní smlouvy.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.