Půjčky na bydlení
jen s 3% úrokem

RAKOVNÍK (ps). v letošním roce navrací město Rakovník do státního rozpočtu 5,3 miliónu korun. Jde o peníze, které stát městu zapůjčil v roce 1994 na deset let jako počáteční vklad do fondu rozvoje bydlení. Podle pravidel ministerstva financí pak město přijalo i příslušnou vyhlášku a půjčovalo občanům prostředky na rekonstrukce domů na dobu 4 let s pětiprocentním úrokem. Za období deseti let využilo možnosti úvěru více jak 200 občanů a systém se velmi osvědčil. Možnosti přitom nevyužila zdaleka všechna města a v dalších letech již stát podobnou akci nezopakoval. Rakovničtí radní chtějí systém půjček zachovat i bez toho, že by v něm nadále figurovaly státní prostředky. Po navrácení počátečního vkladu zůstávají v tuto chvíli ve fondu zhruba dva miliony korun a další prostředky stále přicházejí formou splátek, úroků popřípadě dalších vkladů města. Radní již schválili nové zásady pro poskytování půjček. Vzhledem ke změněným podmínkám na bankovním trhu rada snížila úrokovou sazbu z 5 na 3 procenta s tím, že doba splatnosti zůstala čtyři roky.

Od města si mohou občané půjčit na opravu střechy starší deseti let do 150 tisíc korun, na obnovu fasády rovněž do 150 tisíc, na výměnu oken a dveří do 70 tisíc, na zřízení nové bytové jednotky dokonce do 200 tisíc korun. Půjčky musí být jištěny ve výši 130 procent poskytované částky, a to budˇzástavou objektu, nebo dvěma ručiteli. Město bude peníze půjčovat jen na bytové účely. z půjček jsou tedy vyloučeny opravy budov k podnikání.

Novou vyhlášku pro poskytování půjček by mělo zastupitelstvo schválit během dubna a poté bude vypsáno i nabídkové řízení pro žadatele.

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.