Proč nemáme akvapark?

RAKOVNÍK. Po návštěvě bazénových komplexů s vodními atrakcemi ve Slaném, Kladně a Berouně, se nabízí otázka, proč podobné zařízení, které se pomalu ale jistě stává běžným standardem občanské vybavenosti, nemá také Královské město Rakovník. Na dotaz Raportu odpovídají starosta Zdeněk Nejdl a místostarosta Jan Švácha.

"Odpovím nejprve protiotázkou. Proč stavět akvapark, když jsou ve třech městech v nejbližším okolí? Není jich už nějak moc?" odvětil Jan Švácha. "Je to otázka priorit," doplňuje Zdeněk Nejdl. Technologie rakovnického bazénu je podle starosty dávno za hranicí životnosti, a tak se rekonstrukci město stejně nevyhne. "Existuje studie z roku 2004 na společnou přestavbu sportovní haly a bazénu, která obsahuje i různé vodní atrakce. Jenom projekt by stál 3 milióny korun, samotná realizace pak zhruba 150 miliónů korun," odhaduje starosta. "V Berouně, pokud mám správné informace, stál akvapark 250 miliónů, a pokud se jim někdy zaplatí, bude to trvat 25 let," doplňuje Švácha.

Oba uznávají, že by rekonstrukce bazénu mohla zařízení zatraktivnit, i když ani nyní si provozovatel nemůže stěžovat na nedostatečný zájem veřejnosti. "V květnu navštívilo bazén 9 tisíc lidí, v červnu 8 tisíc a za šest měsíců tohoto roku to bylo více než 46 tisíc návštěvníků," doplňuje starosta. Přesto je bazén ve ztrátě a město dotuje jeho provoz čtyřmi milióny korun ročně.

V souvislosti s provozem bazénu bývá nejčastěji kritizována nízká teplota vody. Proč nelze více vyhřívat alespoň dětský bazén, jsme se zeptali jednatele ÚMK Milana Gašpárka. "Velký bazén je bazénem sportovním s předepsanou teplotou, která je stanovena na 26 stupňů. Dodržování kontroluje i hygiena. Vyšší teplota by znamenala nárůst bakterií. Malý bazén je bohužel s velkým propojen, takže teplota tu musí být stejná. Technicky by snad bazény oddělit šly, ale bylo by to asi hodně finančně náročné," odhaduje Gašpárek. Také on by se za rekonstrukci bazénu velmi přimlouval. "Máme sice letos velmi solidní návštěvnost, ale lidé u nás kvůli chladné vodě bez možnosti ohřát se ve vířivce a bez dalších atrakcí, které jsou běžnou součástí moderních vodních center, nevydrží déle jak hodinu," přiznává hlavní slabinu rakovnického bazénu.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.