Proč je v regionu tak drahý benzin?

RAKOVNICKO. V minulém vydání jsme v rubrice OKKO zveřejnili výtku čtenáře, která se týkala vysokých cen pohonných hmot v regionu a směřovala i na adresu novin, které se problému náležitě nevěnují. Dnes přinášíme první část redakční sondy do této problematiky.

V Rakovníku využívají řidiči služeb čtyř velkých "pump". Dvě patří Benzině, jedna Robil Oilu a jedna místnímu provozovateli. Ceny pohonných hmot se přitom příliš neliší. "S výjimkou pumpy u nemocnice se jedná o čerpadla velkých společností, které je pronajímají nájemcům," vysvětluje Pavel Černý, provozující pumpu na Hamru. Podle jeho slov jsou ceny určovány z centrály a provozovatelé je nemohou nijak ovlivnit. Různé cenové hladiny v rámci republiky ovlivňuje údajně i kupní síla v daném místě nebo nezaměstnanost. "Není pravdou, že bychom se na cenách domlouvali. Je to prostě tak, že když někdo cenu změní, ostatní se přizpůsobí, abychom byli konkurenceschopní," doplňuje Černý. V současné době stojí litr Naturalu u Robin Oilu 31,30 Kč, nafta je za 28,90, special za 29,90. Na ostatních pumpách v Rakovníku jsou ceny obdobné a liší se jen o desítky haléřů.

Ceny benzínu mimo okresní město se také příliš neliší. Ze sledovaných čerpacích stanic seženete nejlevnější benzín v Kounově, kde byla před několika měsíci pumpa obnovena. Udržuje si tak svoji někdejší pověst, kdy platila za nejlevnější benzínku na okrese. Cena je sice nejnižší, v porovnání s pumpami na karlovarce však jen v řádu haléřů, což patrně řidiče nijak nemotivuje, aby si přijeli natankovat až na samý okraj okresu.

Provozovatele kounovské benzínky F9 Dalibora Würtze jsme zastihli na dovolené, proto odpovídal jen rychle a stručně. "Je to sice výspa okresu, ale nebáli jsme se zkusit benzínku obnovit. Chceme, aby i nadále zůstala nejlevnější na Rakovnicku," říká Dalibor Würtz a nezastírá, že prodej není nejpříznivější. U F9 natankujete Natural za 29,70 Kč, Special za 29,60 Kč a Diesel za 27,70 Kč.

Čerpací stanice u karlovarky si na počet zákazníků vzhledem ke své poloze stěžovat nemohou. "Už jsme tu třináct let, v blízkosti jsou další dvě benzínky a počet zákazníků rozhodně neklesá. Spíš jde nahoru. U nás tedy konkurence na ceny benzínu vliv nemá," říká vedoucí stanice OMV u Kolešova Ivo Kapoun. Diesel se zde prodává za 28,20 Kč, Special za 30,40 Kč, Natural za 30,90 Kč a v nabídce je ještě Super 100 za cenu 33,50 Kč. "Sami o ceně benzínu nerozhodujeme. Jsme jen nájemci, takže do toho mluvit nemůžeme. Ceny si určuje centrála OMV a nemyslím si, že by přitom sehrálo roli, kolik stojí benzín u sousedních čerpacích stanic," říká Ivo Kapoun. Oproti nim totiž nabízejí pohonné látky dráž.

Čerpací stanice Repsol na jesenické křižovatce u motelu Zálesák má oproti kolešovské OMV cenu u nejprodávanějšího Naturalu 95 nižší o korunu. Prodává ho za 29,90 Kč. Cena Dieselu je 27,90 Kč a Specialu 29,80 Kč. "Cenu benzínu ovlivňuje trh, je vysoká podle toho, za kolik se nakupuje. A samozřejmě ji ovlivňuje i počasí. V létě, kdy se jezdí nejvíc, jdou pokaždé ceny nahoru. I při zdražování se ale snažíme, aby cena zůstávala na nějaké rozumné částce," říká Miroslav Macák z benzíny Repsol.

Při naší sondě jsme se bohužel setkali i s negativní reakcí majitelů čerpacích stanic. Jedním z nich byla Hana Prokopová, jenž vlastní čerpací stanice ve Mšeci a Slabcích. "Vůbec nemám zájem na toto téma mluvit. Vždy se to totiž otočí proti nám. Jediné, s čím souhlasím, je, abyste otiskli ceny pohonných hmot z našich čerpacích stanic, protože ty jsou veřejné, ale třeba nákup nebo proč zrovna stojí litr tolik, vám říkat nebudu. Vy mi také neříkáte, kolik měsíčně berete. Nezlobte se, ale nemám zájem," reagovala majitelka Hana Prokopová.

Ceny pohonných hmot na těchto dvou benzínkách se výrazně neliší od cen v Rakovníku. Natural 95 se pohybuje kolem 30,30 za litr a Diesel 28,90 za litr.

Markéta Polívková, Pavel Sklenička, David Svoboda

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.