„Klausová byla vzorný chmelový brigádník, trhala za dva,“ prozradil prezident

Prezidentský pár navštívil Krušovice

KRUŠOVICE. Na minulý čtvrtek se bude v Krušovicích ještě dlouho vzpomínat. Slavnost u příležitosti posvěcení nového obecního praporu a zvonu zdejšího pivovaru navštívil prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Po plesech v Lánech a Novém Strašecí byla návštěva v Krušovicích třetí oficiální akcí na Rakovnicku, na níž prezidentský pár přijal pozvání.

"Krušovicemi jsem projížděl mnohokrát, ale až dodneška jsem tu nikdy nezastavil. Jsem rád, že se tomu tak dnes konečně stalo. Zastavil jsem se tu u vás mezi jednáním o vládní krizi. a kdo ví, možná právě zde najdu odpověď na otázku, jak krizi řešit," pronesl Václav Klaus k početnému davu, který se ve čtvrtek po poledni shromáždil na nádvoří pivovaru. Prezidentskou návštěvu si nenechali ujít nejen místní obyvatelé a kompletní obecní zastupitelstvo, ale i starostové z okolních obcí. Václava Klause s manželkou Livií pivovar přivítal jak jinak než krušovickým pivem.

"V Krušovicích jsme sice ještě nebyli, ale krušovické pivo už jsme společně pili mnohokrát," doplnil prezident. Při pití uvítacího poháru pak prezidentský pár dodal, že krušovické přímo v Krušovicích chutná nějak lépe. Václav Klaus také pobídl starostku Evu Hůlovou, zjevně překvapen tím, že nemá připraven hodinový projev o investicích za posledních patnáct let, aby vychválila úspěchy zdejšího zastupitelstva. Starostka však kromě výčtu investičních akcí za poslední dva roky, kdy začalo nové zastupitelstvo pracovat, velmi trefně připojila i malou radu na řešení vládní krize: "Málem bych zapomněla na jednu věc, kterou se tu můžeme pochlubit. Celé zastupitelstvo včetně mě pracuje zdarma. Tak to by tedy mohl být takový návod politikům."

Po oficiálním uvítání se všichni přesunuli do prostoru nové varny, kde již byl připraven obecní prapor a nový zvon pivovaru. Oba posvětil novostrašecký farář Vít Uher, který se s prezidentem a jeho manželkou nesetkal poprvé. Do novostrašecké farnosti totiž spadají i Lány, kde pravidelně slouží o Vánoce půlnoční mši. "Uvnitř každého zvonu je srdce, bez kterého by se zvon nerozezněl a neukázal svoji pravou krásu. Také z lidského srdce vychází vše krásné, ale i věci zlé a špatné. Chceme dnes prosit, aby tento zvon zvěstoval všem lidem, kteří ho uslyší, vše dobré," řekl mimo jiné během slavnostního aktu Vít Uher. Posvěcený zvon poté jako první rozezvonil Václav Klaus.

Zatímco veřejnost mohla následně využít možnost prohlídky pivovaru, přesunuli se oficiální hosté do historické sladovny, která je dnes reprezentativní zasedací síní. Zde starostové obcí a měst dostali prostor na své dotazy. Prezident mimo jiné nastínil, že i když je v Krušovicích poprvé, není pro něj Rakovnicko neznámý region. Zvláště díky chmelovým brigádám. "Na česání chmelu jsem se byl naposledy podívat v roce 1968. Vrátil jsem se z ciziny a našel Livii na chmelnici v Kněževsi. a Klausová byla opravdu vzorný chmelový brigádník, trhala za dva. Určitě to budete mít zapsáno v kronice," podotkl prezident a jeho manželka doplnila, že jejím osobním rekordem je 24 věrtelů za den.

Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.