Ministerstva stáhla kontroverzní návrh na výstavbu dvou set přehrad

Přehrada na Berounce? Zatím ne

KŘIVOKLÁTSKO. Zcela mimo pozornost celostátních médií proběhla těsně před vánočními svátky informace, že po dohodě ministryně zemědělství Mileny Vicenové a ministra životního prostředí Petrem Kalašem dochází ke stažení návrhu Plánu hlavních povodí, který obsahuje kontroverzní seznam dvou stovek přehrad, mezi nimi i přehradu mezi Skryjemi a Plzní, která by zničila jedinečné údolí řeky Berounky včetně jejích přítoků Javornice, Střely, Zbirožského a Radnického potoka.

"Na poslední chvíli se podařilo zabránit tomu, aby vláda schválila závazný seznam dvou stovek nových přehrad. Kdyby se to stalo, musely by se od ledna 2007 všechny nové nádrže zakreslovat do územních plánů obcí a vyšších územně správních celků, stejně jako do chystaných podrobných plánů jednotlivých oblastí povodí. To by mělo vážné negativní dopady na život stovek měst a obcí. Mnozí starostové o této hrozbě paradoxně dodnes ani netuší, protože se je nikdo z oficiálních míst neobtěžoval informovat," uvedl mluvčí občanské iniciativy Stop přehradě Jan Beránek.

Strategický dokument s názvem Plán hlavních povodí, vycházející z evropské rámcové směrnice o vodách, více než rok připravovali úředníci Ministerstva zemědělství ČR. Mnozí z nich, kteří v resortu pracují dlouhá desetiletí, se do něj do poslední chvíle snažili vpašovat "česká specifika" - seznam několika stovek přehrad, navržených v rámci velikášského plánování už v 70. letech minulého století. V praxi to vypadalo tak, že podstatnou část někdejších plánů oprášili a beze změn zkopírovali do nové strategie: stejné lokality, stejně vysoké hráze, stejné plochy zatopených území. Došlo jen k modernizaci argumentace.

Plán hlavních povodí měl být, včetně seznamu dvou stovek přehrad, schválen vládou do 22. prosince 2006. Díky mobilizaci starostů, občanských sdružení i jednotlivců, kteří nejprve v několika kolech marně posílali konstruktivní připomínky na ministerstvo a poté se otevřeným dopisem obraceli přímo na vládu a jednotlivé ministry, se podařilo v "hodině dvanácté" rozjetou mašinérii zastavit. Dokument bude zásadně přepracován a teprve pak předložen k projednání vládě. Ministryně Milena Vicenová už dopředu avizovala, že nová verze nebude obsahovat seznam konkrétních přehrad. Výrazně k tomu přispělo i prohlášení expertů, ve kterém vedoucí pracovníci odborných ústavů Akademie věd ČR a několika univerzit vyvracejí proklamovanou nezbytnost přehrad pro kompenzaci dopadů klimatických změn.

"Zápas tím ovšem nekončí. Nyní bude na občanech a starostech obcí, aby v příštích třech letech sledovali přípravu takzvaných dílčích plánů oblastí povodí, kde se státní vodohospodáři nepochybně pokusí některé přehrady znovu oživit. Ty ale už naštěstí nebudou nařízeny shora vládou a jejich konečnou podobu budou schvalovat na konci roku 2009 krajská zastupitelstva," vysvětlil Jan Beránek.

K občanské aktivitě Stop přehradě se připojily desítky občanů a institucí i na Rakovnicku. "Jsme zásadně proti stavbě přehrady u Skryjí a zdůrazňuji, že je nebezpečné vůbec o něčem takovém uvažovat. Jedná se o bytí a nebytí Rakovnicka, jehož další rozvoj je mimo jiné založen i na cestovním ruchu Křivoklátska," dodal manažer Svazku měst a obcí Rakovnicka Radomír Dvořák.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.