Veřejná doprava bez větších zpoždění, třicet tun soli do ulic města

Prázdniny ukončila sněhová kalamita

OKRES. Nástup do prvního pracovního týdne nového roku zkomplikovala občanům regionu sněhová kalamita. Přestože silničáři zápolili s téměř deseti centimetrovou vrstvou prašanu po celou noc, neobešlo se cestování do škol a zaměstnání bez komplikací.

"Nasadili jsme veškerou techniku, kterou máme. Naši lidé vyjížděli do ulic už v neděli kolem 20. hodiny a odpočinout si mohli jít až v pondělí v půl jedenácté dopoledne. Na silnicích se pohybovala čtyři sypací auta, jedno z nich však v noci vypovědělo službu a muselo do servisu. Dále jsme nasadili dva traktory s pluhy a jeden na ruční posyp. Celou noc jsme sypali, a pak se plužilo. Během pondělka se budeme snažit uklidit rozbředlý sníh, protože v úterý ráno mají být mrazy kolem deseti stupňů," předpovídal situaci v pondělí v poledne jednatel ÚMK Milan Gašpárek. Firma z neděle na pondělí vysypala na silnice a chodníky města Rakovníka zhruba 30 tun soli a náklady na dvoudenní nepřetržitý zásah jednatel odhaduje na zhruba 600 tisíc korun.

A jak hodnotili situaci na silnicích sami řidiči a představitelé dopravních firem? "Údržba byla mizerná, jak ve městě tak v celém regionu. Naštěstí pro autobusy není čerstvě napadlý sníh žádným velkým problémem, horší je kašovitá břečka nebo zmrazky. Naše autobusové spoje jezdily jen s mírným zpožděním, v rozsahu pěti až deseti minut. S výjimkou autobusu, který uvízl na Džbáně, kde provoz zablokovaly dvě cisterny," popisuje situaci jednatel společnosti ČSAD Anexia Pavel Kopřiva. S podobným zpožděním se potýkaly i vlakové spoje.

Ani řidiči, kteří pravidelně dojíždí do zaměstnání do Kladna, nebyli spokojen se stavem silnic. "Uvízl jsem před Horáckou Lísou, kde stálo asi 15 až 20 kamionů, takže jsem to musel obrátit a vyrazit přes Lišany a po karlovarce. Ta byla celkem slušně protažená až ke Stochovu, kde to kladeňáci přiliš nezvládali," popisuje řidič a dodává, že mu kalamita prodloužila cestu do zaměstnání o půl hodiny. Cestou spatřil na silnici pouze dva pluhy, přičemž údajně před pluhem i za pluhem byla sjízdnost vozovky zhruba stejná.

Přes nečekanou sněhovou nadílku vyjížděli policisté od pondělního rána do pravého poledne jen ke třem nehodám. Všechny zavinila sněhová kalamita a všechny se staly ve městě. "Nehody se obešly bez zranění a ani v jednom případě nešlo o nic vážného. První nehoda se stala na křižovatce u soudu, druhá v ulici Zdeňka Štěpánka, tam došlo jen k poškození čelního skla. V posledním případě řidič Pod Nemocnicí nacouval do jiného vozidla. Mimo Rakovník jsme k žádné nehodě nevyjížděli," říká Ladislav Heller z dopravního inspektorátu.

Pavel Sklenička, Markéta Polívková

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.