S holí se postavil proti jezdci, pak měsíce marodil

„Praštěný“ motorkář odsouzen

RAKOVNÍK. Před rokem, 25. května, kolem 16. hodiny se na silnici nedaleko benzínové čerpací stanice Robin Oil udála velmi zvláštní věc. Místní obyvatel se postavil s holí v ruce proti motorkáři. Za rušení nedělního klidu ho údajně udeřil v plné jízdě do přilby a zad. Motorkář, v přilbě a kombinéze, pak občana povalil na zem a způsobil mu zranění kolena, které po dvouměsíční domácí léčbě vyvrcholilo artroskopickou operací. Nikdo ze svědků, až na pumpařku, motorkáře nepoznal. Přesto minulý čtvrtek dostal od okresního soudu trest na 18 měsíců s odkladem na 3,5 roku a jako „bonus“ zákaz řízení motorových vozidel na 18 měsíců.

Samosoudce Marcel Lehečka předvolal v průběhu několikrát odročeného líčení celou řadu svědků. Sám poškozený tvrdil, že útočníka poznává jen podle očí. Další motorkáři, přítomní v době události na pumpě, uvedli, že pachatelem byl neznámý muž, který na místo přijel náhodou. Jiní svědkové vypověděli, že viděli aktéra, jak po incidentu odjíždí směrem na Rudu. Jediný svědek, který v útočníkovi identifikoval J. A. z Lužné, byla pracovnice čerpací stanice K. M. Další svědek obhajoby však její svědectví zpochybnil, když uvedl, že později na dovolené řekla, že útočníkovi to patří, neboť je to namachrovanej blbeček, i když připustila, že incident vlastně vůbec neviděla.

Státní zástupce v závěrečné řeči svědectví motorkářů zpochybnil jako účelové a navrhnul pro obžalovaného trest za ublížení na zdraví s těžkou újmou a výtržnictví na 18 měsíců s odkladem na dobu 3 až 4 let. A za výtržnickou jízdu navíc 18 měsíců zákazu řízení motocyklu. Právní zástupce Jan Olšiak naopak zdůraznil, že se obžalovaný ničeho nedopustil a trestný čin spáchal někdo jiný. Výpověď pumpařky označil za nevěrohodnou, pramenící z osobní nevraživosti vůči J. A. Zpochybnil i samotnou újmu na zdraví a doložil, že poškozený v době údajné pracovní neschopnosti nepřestal pracovat a vykonával i nadále manuální práce ve svém oboru. To doložil mimo jiné i fakturou.

Samosoudce Marcel Lehečka dal téměř bez výhrad za pravdu státnímu zástupci. J. A. odsoudil k trestu odnětí svobody na 18 měsíců s odkladem na 3,5 roku za trestné činy ublížení na zdraví s těžkou újmou a výtržnictví se zákazem řízení všech motorových vozidel na dobu 18 měsíců. Podle Lehečky bylo klíčové svědectví K. M. společně s vyšetřovacím pokusem, podle něhož měla ze svého pracoviště dobrý výhled na místo incidentu. Výpovědi obžalovaného i některých svědků označil za nevěrohodné, neboť nedokázali popsat údajného cizího motorkáře. Počty přítomných motorkářů se v jejich výpovědích pohybovaly od padesáti k deseti, ale žádná další jména uvést nedokázali. Nevěrohodný byl i majitel motocyklu, který tvrdil, že stroj v hodnotě půl miliónu Kč zapůjčil neznámé osobě. Právní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.