Ředitel Zeman i náměstek Renza odcházejí do civilu

Policie bez vedení

RAKOVNÍK. Na konci září nebude mít rakovnické okresní ředitelství policie ředitele. Jeho současný ředitel Václav Zeman podal výpověď. Kromě něj odchází také náměstek Ladislav Renza a velitel služby pořádkové a železniční policie Jaroslav Krejčí. Stejně jako příslušníci, kteří již policii v poslední době opustili, reagují na změny vyplývající z reformy policie.

Za poslední dva roky řady policistů na Rakovnicku značně prořídly. Největší nedostatek příslušníků má hořesedelské obvodní oddělení a dopravní inspektorát. Počátkem října opustí okresní ředitelství další dva jeho dlouholetí zaměstnanci. Navíc na nejvyšších funkcích. „Ano, je pravda, že jsme já a pan náměstek Renza podali výpověď. Kromě nás odchází ještě velitel služby. Měním zaměstnání, jako každý jiný člověk,“ reaguje na otázku o jeho odchodu ředitel Václav Zeman.

Důvodem je policejní reforma a chystané změny, které se už delší dobu připravují. Podle nich by měla být místa ředitele a náměstků zrušena. Okresní ředitelství už by totiž od příštího roku neměla fungovat. „Okresní ředitelství jako organizační jednotka k 1. lednu 2009 končí. V rámci změn bude jiná struktura a vedoucí místa budou zrušena. Když mizí místa, mizí i ti, co na nich seděli,“ vysvětluje ředitel, který bez několika měsíců pracuje u policie třicet let.

Výpovědi ředitele a jeho náměstka jsou k 30. září. Jak bude ředitelství fungovat do 1. ledna, kdy bude zrušeno, se přesně neví. Patrně ho bude řídit zástupce ředitele pro trestní řízení, který na ředitelství zůstává.

„Policii čekají velké změny, zatím k tomu ale nemám přesné informace,“ říká středočeská tisková mluvčí Soňa Budská. Mezi policisty už však informace kolují. Od 1. ledna mají být policejní služebny řízeny ze Správy Středočeského kraje, která sídlí v Praze na Zbraslavi. V Rakovníku by měly zůstat dva odbory – pořádkové policie a kriminální policie, plus případná detašovaná pracoviště. Odbory budou řídit vedoucí, na jejichž funkce bude zřejmě vypsáno výběrové řízení. Dopravní inspektorát bude pod pořádkovým odborem a stejně jako v případě obvodních oddělení u něj k žádným změnám nedojde.

Ředitel Václav Zeman opustí uniformu jako plukovník. „Změna je život, do jiné uniformy nepůjdu, budu civilista. Už se mi nějaká práce rýsuje, ale nechci předbíhat. Z odchodu mám takový nostalgický pocit, přeci jen je to hodně let. Ale když už jsem se tak rozhodl, nebudu měnit,“ říká. Jeho náměstek Ladislav Renza je u policie ještě déle. Od roku 1974.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.