Pro léky budeme o víkendech jezdit i nadále do Kladna či Prahy

Pohotovosti škodí byznysu

RAKOVNÍK. „S takovou samozřejmostí, s jakou dnes v lékárnách platíme za recept, by měly lékárny držet pohotovostní služby,“ píše Martina Staňková v dopise na str. 7, kde popisuje svoji víkendovou anabázi za antibiotiky, jež nutně potřeboval její syn. Zajímalo nás, co takovému názoru říkají kompetentní osoby a samotní lékárníci. „Pohotovostní víkendová služba je pro lékárny nerentabilní. Před několika lety, kdy byl zrušen státní příspěvek, který tuto službu dotoval, jsem spočítala, že bychom ročně prodělali 50 tisíc korun. Za 24 hodin by si na sebe lékárna, držící službu, nevydělala,“ tvrdí Darina Svobodová, majitelka rakovnické lékárny U Parku a předsedkyně okresní komory lékárníků. „Lidé si myslí, že regulační poplatek 30?Kč za recept nám zůstane, jako třeba zůstává lékařům. My z něj ale odvádíme DPH a další poplatky a spočítali jsme, že ze 30?Kč nám prakticky zbude 3,60 Kč,“ vypočítává. Podle Dariny Svobodové po zavedení regulačních poplatků poklesl v její lékárně odběr léků předepsaných na recept zhruba o třetinu. „V naší republice se šíleným způsobem plýtvalo léky vydanými na předpis. Od ledna se situace začíná měnit. Lidé chodí většinou jen k jednomu lékaři a s léky lépe hospodaří,“ doplňuje.

S lékárnicí v podstatě souhlasí také Jaromír Bureš, jednatel společnosti Privamed Helthia. „V areálu nemocnice sice lékárna je, ale my na její provoz nemáme žádný vliv, protože je v pronájmu. Otevřeně si přiznejme, že dnes je lékárenská služba především byznysem a každý chce vydělat, lékárníky nevyjímaje,“ říká Bureš. Podle jeho zkušeností z minulých let je noční a víkendová pohotovost v lékárnách prodělečná. „Zákon nedovoluje, aby byly léky k dispozici na ambulancích a já jsem také proti. Nehledě na to, že lékař dnes jen těžko ví, jaký doplatek za který lék vyžadovat,“ vysvětluje jednatel nemocnice. „Pokud je někdo ošetřen na pohotovosti, potřebný lék na nezbytně nutnou dobu, což je zpravidla šestnáct hodin, dostane,“ doplňuje šéflékař nemocnice Oldřich Kronich.

Pacientům, volajícím po pohotovostní lékárenské službě, nepomůže ani Středočeský kraj. „Kraj nemá kompetence k tomu, aby nařídil lékárníkům, podobně jako zubařům nebo praktickým lékařům, aby drželi pohotovostní služby. Víme, že je to ztrátová záležitost a kraj nemá finanční prostředky na to, aby ztrátu dotoval,“ odpověděl mluvčí kraje Martin Kupka. „Proto se kraj rozhodl, že tíhu lékárenských pohotovostí ponesou oblastní nemocnice. Nejblíže Rakovníku je Kladno, proto je lékárenská pohotovost pro Rakovnicko tam.“ Nejpříměji problém pojmenoval senátor Miloslav Pelc. „Pokud chceme, aby byly lékárenské a stejně tak zubní pohotovosti zřízeny, musí k tomu být zavedena zákonná norma,“ řekl senátor Pelc a jedním dechem dodal: „Během svého funkčního období jsem řešil stovky připomínek a podnětů občanů, ale ani jeden se na mě neobrátil s tím, že ho trápí absence lékárenských nebo zubařských pohotovostí.“ Přesto slíbil, že podnět prodiskutuje s kolegy senátory a poslanci a osloví také ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.