Pět tisíc za jesle!

RAKOVNÍK. V posledním loňském vydání jsme přinesli informaci o tom, že městská rada zvedla zaopatřovací příspěvek za měsíční pobyt dítěte v jeslích z 1200 na 5000 Kč. Přestože část čtenářů považovalo článek za nepovedený silvestrovský vtip, musíme bohužel konstatovat, že jde o informaci pravdivou. O tom, co navýšení způsobí přímo v jeslích, jsme hovořili s ředitelkou zařízení Alenou Benešovou a svůj názor připojili i zástupci klientů.

O tom, že se od února zvýší zaopatřovací přípěvek na dítě v rakovnických jeslích z 1200 na 5000 Kč, se rodiče dětí dozvěděli 21. prosince. "Řekla jsem jim to, až když jsem dostala zápis z rady. Do té doby totiž nebylo jasné, jak moc se poplatek zvýší. Z odboru sociálních věcí jsem měla předběžnou informaci, že navýšení bude přiměřené. Doufali jsme, že by to mohl být maximálně dvojnásobek. Tohle jsme rozhodně nečekali a rodičům se to samozřejmě nelíbí," popisuje ředitelka jeslí Alena Benešová. Další perspektivu zařízení vzhledem k výši poplatku nevidí nijak růžově. "Myslím, že ti, co k nám dosud dávali děti na celý měsíc, možná dokončí školní rok. Žádné další děti na celý měsíc už asi nezískáme. Jak to bude s dětmi na pět dnů, to nedokážu odhadnout," přiznává ředitelka.

Ptáme se, jak vlastně vypadá sociální struktura klientů jeslí. Podle názoru vedení města, které navýšení příspěvku schválilo, údajně převažují matky - manažerky, které nechtějí přijít o lukrativní zaměstnání, a proto si zkracují mateřskou dovolenou na minimum. Pro takové případy by prý nemělo být pět tisíc korun za umístění dítěte v jeslích žádným problémem. "Je to samozřejmě různé. Své dítě k nám vodí i samoživitelky, a pro ně je více jak čtyřnásobné navýšení příplatku velkým problémem," míní ředitelka.

Městská rada navýšení poplatku obhajuje i tím, že se sedm pracovníků jeslí stará v průměru o 8 dětí denně. Přičemž roční náklady na provoz představují 1,9 miliónu korun. "To je statistický propočet. Dětí bývá v jeslích i 15 až 22 denně. Navíc jesle sdílejí společný objekt s klienty denního stacionáře pro postižené děti a mládež a ti využívají i služby kuchyně. Denně u nás obědvá kolem patnácti Ráčků, takže de facto jedna síla v kuchyni pracuje i pro potřeby stacionáře," vysvětluje Benešová. "Nejistotu nad další existencí městských jeslí vnímáme už deset let. Teď to vypadá hodně špatně. Chtěla bych jen varovat, že jakmile se jesle jednou uzavřou, jen velmi těžko se budou zase obnovovat," míní ředitelka.

K problému se vyjádřili i samotní klienti. "Pokud si zastupitelé města skutečně váží svých občanů, pak by měli asi příště lépe vážit svá rozhodnutí. Jesle jsou sice zařízení, které využívají jen dvě desítky rodin, ale jde o výraznou pomoc, která umožní rodinám zajistit si vlastní příjem a tudíž nezávislost na sociálních podporách. Plně souhlasím se zvýšením našeho podílu na finančním zajištění jejich provozu, ale nově nastavená výše zaopatřovacího poplatku je (a ne jen dle mého soudu) neadekvátní a po zdůvodnění tohoto kroku si nejsem jista ani jeho zákonností. Nedivila bych se, kdyby se jednalo spíše o skrytý krok k likvidaci celého zařízení," obává se Hana Karafiátová.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.